Mostanra a gyártók és a kereskedők felismerték, hogy az öko termékeknek nagyobb keletje van, mint a hagyományos...
Mostanra a gyártók és a kereskedők felismerték, hogy az öko termékeknek nagyobb keletje van, mint a hagyományos, környezetkárosító holmiknak, ezért sok mindent árusítanak bioként. A Környezetvédelmi-és Vízügyi Minisztérium sajtóirodájától megtudtuk, miből lehet megállapítani, hogy a megvásárolni kívánt termék valóban átesett-e valamilyen érdemi ellenőrzésen. „A fogyasztóknak a »Környezetbarát termék« és az Európai Uniós »Ökocímke« segít eligazodni. Hazánkban a két rendszer egymást kiegészítve működik, a nemzeti minősítés elsősorban az EU Ökocímke rendszerben nem besorolható termékek esetében használatos.” - mondták a minisztériumban.
Igazán zöld ajándékok
A környezetkímélő gépek gyakran olcsóbbak is, mint a régi berendezések. Vásároljunk pééldául A++ energia besorolású – az osztályzás A++-tól G-ig tart – hűtőszekrényt az idős szülőknek, vagy az egyetemista gyereknek. Az ilyen modern gépek fogyasztása körülbelül 208 kWh, vagyis 9 000 Ft/ év, ez 12800 forinttal kevesebb, mint a régi hűtő évi 501 kWh-os, 21800 forintos fogyasztása. A pénz egyébként addig „ketyeg”, amíg a hűtőgép működik, vagyis az ajándékozó sokszorosan ad, egyszer a karácsonyfa alatt, utána pedig éveken keresztül minden hónapban. Természeten, nem csak a hűtő energiafogyasztását tudjuk csökkenteni, ajándékozhatunk például mosógépet is. Ha a régi berendezés helyett újat veszünk, heti öt mosással számolva évi 22000 forintot takaríthatunk meg. Akinek kevesebb a pénze, az válassza inkább az odafigyelésnek valamely más, hasonlóan fontos, de kisebb anyagi ráfordítást igénylő módját. Egy zsebtáska, amely minimum hat hónapon keresztül használható, mindössze 290 Ft-ba kerül – vagyis 25 Ft/nejlonzacskóval számolva –, 12 nap alatt behozza az árát. Az idegenkedő ismerősöket, akik azzal érvelnek, hogy nincs pénzük a környezettudatos életre, érdemes meglepni egy szép textiltáskával, hálásak lesznek azért az évi 8400 forintért, amihez eddig nem akartak két alkalommal 300 forintot beruházni.
Öko ajándékot azonban nem csak szeretteinknek vehetünk, ügyfelei, üzleti partnerei szemében is jó benyomást kelt az a cég, amely szem előtt tartja a környezetvédelem fontosságát. Ha a szándék, hogy öko meglepetést vásároljunk, megvan, számos lehetőség kínálkozik, a napelemes kislámpától kezdve a bio boron át az organikus pamutból készült reklámtrikóig.
Ünneplés tudatosan
Amikor csomagolópapírt vásárolunk, akkor is kereshetjük a környezetbarát jelzéseket. A jobb termékeket újrafeldolgozott rostokból állítják elő, amelyek fenntartható erdőgazdálkodásból származnak. Az ilyen papír gyártása során kevesebb kén-és szén-dioxid kerül a levegőbe, és a vizeket is kisebb mértékben szennyezik. Aki hölgynek vásárol ajándékot, választhatja a textilzsákos csomagolási megoldást is, a csinos kis szütyőt a megajándékozott éveken keresztül használhatja apró holmik tárolására.
A karácsonyi sütés-főzés idején ugyan több áramot fogyasztunk, mint az év többi részében, az öko szokásokat azonban karácsonykor, családi körben örömtelibb körülmények között sajátíthatjuk el. Az ünnepi készülődés a bevásárlással kezdődik. Mivel a mélyhűtött élelmiszerek egyrészt kevésbé finomak, mint a frissen vásároltak, másrészt tárolásukhoz tízszer több áram szükséges, újévtől ideje hozzászoknunk a piacra járáshoz. A szó említése hallatán sokunknak elhanyagolt placcok, szedett-vedett standok, koszos húspultok jutnak eszébe, pedig ma már sok a kifogástalanul tiszta, kultúrált vásárlóhely. Sőt, ökopiacok is léteznek már szép számmal. Ez utóbbiak általában különösen igényes kialakításúak – a termelők ugyanis általában elkötelezett környezetvédők –, így a biogyümölcs-vásárlás akár kellemes szombat délelőtti gyerekes-unokás, anyás-lányos programnak is tekinthető.
Az ünnep után a kidobott fenyőfákból évi tízezer köbméter hulladék képződik – vagyis annyi, hogy két Petőfi Csarnok méretű termet plafonig megtölthetnénk vele –, pedig már sok helyen lehet bérelni karácsonyfát. A fenyőfakölcsönzés nem új szolgáltatás, évek óta lehet kapni visszaváltható fát. Átvételkor a teljes vételárat ki kell fizetni, amelynek hozzávetőleg a fele, egyes helyeken több is, visszajár.
A pénztárcánk kímélése nem az egyetlen érv, amely a környezetbarát szokások elsajátítása mellett szól. A természet pusztulása a legtöbbünket aggasztja, azonban laikusként nem könnyű megítélni, hogy mekkora a baj, és mi okozza. A globális éghajlatváltozás annak a következménye, hogy az ember a saját kényelmi igényeit túlértékeli a Föld jelenlegi klímájának fenntartásához szükséges feltételek teljesítésével szemben. Például az, hogy ne kelljen a csap karjának lenyomásával bajlódnunk fogmosás közben, sokaknak megér 15-20 liter vízpocsékolást. A környezettudatosság nem a lemondásokról szól, mindössze a semmilyen előnnyel vagy élvezettel nem járó értelmetlen, pazarló szokásainktól kell megszabadulnunk.