Shake life-style.hu 2010. november. 08. 09:10

Különleges kiadásokkal ünneplik a Monopoly születésnapját

A vállalat már rég nem létezik, a rivális Hasbro 1991-ben vette át.

A vállalat már rég nem létezik, a rivális Hasbro 1991-ben vette át. A Monopolyt azonban még ma is több mint száz országban árulják. Az Egyesült Államokban boltokba kerülő születésnapi kiadások közül az egyiket a harmincas évek stílusába öltöztetett Miki egér díszíti. Ennél sokkal modernebb változat a Revolution elnevezést kapta. Ez kerek táblás, elektronikai felszereltségű verzió, amelyben a rendszer felismeri, épp hol áll a játékos, és az utcához illő zenét játszik.

Flickr (Creative Commons) - HarshLight

Az amerikai piacon különösen kedvelt az elektronikus bankolást kínáló változat, ebben a játékosok papírpénz helyett bankkártyával vásárolhatnak és bérelhetnek. A népszerű társasnak majd' minden országban megvan a saját formája, Amerikában szövetségi államonként és nagyvárosonként eltérő változatot árulnak. A futball- és baseballcsapatok is saját Monopoly-arculattal rendelkeznek, A New York Yankees csapatával fémjelzett verzió mindjárt két változatban is elérhető. Az amerikai haderő egyes ágainak is megvan a saját maga Monopolyja.
   
A legfurcsább azonban minden bizonnyal a sügérhorgászok egyedi Monopoly táblája. Az eredeti verzióban még Atlantic City sokat érő utcáira licitálhattak a játékosok, a világhódító út során később London és Párizs ingatlanjaival gazdagodhattak a befektetők.
   
A Monopoly a történelem lapjaira is beírta magát. A II. világháború idején a Vöröskereszt által a fogságban lévő amerikai katonákhoz eljuttatott játékokban valódi pénz is lapult, a szökést a szintén a dobozokba rejtett térképek és iránytűk segítették. A kommunizmus előretörésével az imperializmus jelképének tekintett társasjátékra is nehezebb évek vártak, Kubában például maga Fidel Castro mondta ki rá a halálos ítéletet. Az imperializmus jelképe azonban túlélte a szocializmust, több országban más néven, sajátos szocialista verzióban jelent meg.
   
A forgalmazó Hasbro számításai szerint a Föld lakói közül 750 millióan már játszottak Monopolyt. Történetéhez természetesen tömérdek érdekesség fűződik: a leghosszabb parti 70 napig tartott, fejjel lefelé 36 órás, a fürdőkádban 99 órás volt a leghosszabb etap. A legdrágább Monopoly-tábla 2 millió dollárt kóstál, egy ékszerész készítette 23 karátos aranyból, rubin- és zafírborítással, a két dobókockán összesen 42 csiszoltgyémánt-ponttal.    

Ínyenceknek csoki-Monopoly is készült. A játék két éve világpolitikai jelentőséget is kapott: az akkor készülő nemzetközi Monopoly városszavazásán heves viharokat kavart Jeruzsálem hovatartozása.