A brit főváros egyik legpatinásabb művészeti intézményének kiállítására - amely a kedd esti hivatalos megnyitó után...
A brit főváros egyik legpatinásabb művészeti intézményének kiállítására - amely a kedd esti hivatalos megnyitó után jövő szombattól december 12-éig lesz látogatható - több mint kétszáz alkotás érkezett. A rendezvény - amelynek címe "Kincsek Budapestről: európai mesterművek Leonardótól Schieléig" - a korai reneszánsztól a XX. századig terjedő időszakot fogja át.
A nagyszabású kiállítást Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter nyitja meg kedden, ünnepélyes keretek között. A Royal Academy of Arts közönsége rendkívüli gazdaságú anyagot láthat majd. A Budapestről hozott kincsek között lesz Raffaello Esterházy Madonnája, Leonardo több rajztanulmánya, Giorgio Vasari Kánai menyegzője, valamint El Greco, Rembrandt, Rubens, Goya, Manet, Monet, Schiele, Gauguin, Picasso művei, amelyek közül sokat - a Royal Academy of Arts tájékoztatása szerint - eddig soha nem mutattak be Nagy-Britanniában.
Emellett a magyar művészetnek a Magyar Nemzeti Galériában őrzött számos főművét, köztük Munkácsy, Rippl-Rónai vagy Csontváry alkotásait is megismerheti a londoni közönség. A londoni Királyi Művészeti Akadémia legfontosabb idei őszi-téli kiállítása egyben Magyarország uniós elnökségének beharangozója is.
A londoni Magyar Kulturális Központ előzetes tájékoztatása szerint az eredeti ötlet az volt, hogy Magyarország a jövőre esedékes magyar EU-elnökség kapcsán fotókiállítást rendezne a londoni művészeti intézményben. A patinás londoni intézet szakértői tavaly ellátogattak Magyarországra, ahol megtekintették a Szépművészeti Múzeum, a Nemzeti Galéria és a Nemzeti Múzeum gyűjteményeit is, amelyeket világszínvonalúnak találtak. Ennek hatására kezdődtek - és vezettek eredményre - a tárgyalások a magyar múzeumok anyagából rendezendő londoni kiállításról.
A bemutató anyagát időrendi, ezen belül pedig tematikus csoportosításban helyezik el: egy-egy csoportot alkotnak majd a vallásos, a mitológiai tárgyú alkotások, valamint a portré- és a tájképfestészet művei.