Shake Bálint Csaba 2010. augusztus. 06. 12:53

Megverték az újságírót, mert nem jó szerb – videó

Teofil Pancsics szerb újságírót a Belgráddal szinte egy várost alkotó Zemunban támadta meg két fiatalember. A mindössze tizennyolc éves Milos Mladenovicsot és egy évvel idősebb társát Danilo Zsuzsát a napokban fogták el. Mindketten az OBRAZ (Arc) szerb radikális csoporttal hozhatók kapcsolatba.

Teofil Pancsics, a Vreme című belgrádi hetilap munkatársa eddig is sokszor találta magát szélsőséges csoportok célkeresztjében, de ez az első eset, hogy tettlegességig fajultak a fenyegetések. Pancsicsot egy városi buszban érte a támadás, vasrudakkal ütötték az utasok szeme láttára. Megsérült a feje és a karja, amellyel tompítani próbálta az ütéseket.

A mindig jól értesült Press című szerb bulvárlap rendőrségi informátorukra hivatkozva írta meg, hogy mit vallott a két fiatalember elfogásuk után. Eszerint nem utasításba kapták a támadást, csupán azért verték meg az újságírót, mert idegesítette őket.

„Már korábban észrevettük, követtük, amíg fel nem szállt a buszra és ott támadtunk rá. Azért tettük, mert szerbellenes álláspontot képvisel. Egyetlen szerbnek sem lenne szabad ilyen véleményeket mondania. A minap egy tévéműsorban a Szerb Pravoszláv Egyház káros befolyásáról beszélt, és ezzel nagyon felingerelt minket” - idézi a vallomást a lap. Azt a pillanatot, amikor a két támadó elmenekült a buszról, térfigyelő kamerák rögzítették.


Szerbia barátságtalan arca

OBRAZ
Az OBRAZ 1993-ban alakult meg, a csoport alapítója Nebojsa Krstic 2001-ben autóbalesetben halt meg, a szervezet tagjai szerint merénylet áldozata lett. Gyűlölik a melegeket, zsidókat, horvátokat, cigányokat, és általában a nem szerb lakosságot, természetesen elutasítják Koszovó függetlenségét is. Céljuk a demokrácia megdöntése, és egy egyházi szerb állam létrehozása. 
Az OBRAZ nevű szélsőséges mozgalom szinte háborút visel a szerb értékekkel szerintük nem összeegyeztethető álláspontokat képviselő sajtóval szemben, de minden olyan esemény ellen fellépnek, amely szerintük ártalmas a nemzetre. Korábban koszovói albán művészek belgrádi kiállításának megnyitóját akadályozták meg agresszív fellépésükkel. A rendkívül erőszakos homofób csoport az egyik fő oka annak, hogy Szerbiában évek óta elmarad a Magyarországon Meleg Büszkeség Napjaként ismert rendezvény, a Gay Pride. Az OBRAZ tagjai szabadidejükben roma telepeket dúlnak fel, újságírókat, rendőröket támadnak meg a tüntetéseken, író-olvasó találkozókat akadályoznak meg, a nekik nem tetsző szerzők előadásaira törnek be. Ha törekvéseik nem is, módszereik hasonlók a Dél-Szerbia muszlimok lakta vidékein és Bosznia-Hercegovinában manapság újra erőre kapó vahabita mozgalom módszereihez, amelynek tagjai ugyancsak „büntetik” azokat, akik muszlim létükre, nem az iszlám értékei szerint élnek.

A Radovan Karadzsics elfogása után szervezett belgrádi tüntetésen készült az alábbi fotó, amelyen az OBRAZ egyik követője látható pillanatokkal azelőtt, hogy kiütné az őt fényképező fotóst.

A rendőrségi rajzolónak ezúttal nem volt dolga.
FoNet

Újságírók testőrrel

Nem példa nélküli eset, ami Teofil Pancsics úrral történt. A Szerb Újságírók Szövetsége régóta érvel amellett, hogy súlyosabb büntetéseket lehessen kiszabni egy újságíró verésért, mint egy verekedés vagy egyéb támadás miatt. A spontán támadások mellett rengeteg fenyegetést is kapnak Szerbiában azok az újságírók, akiknek „nem megfelelő a hozzáállásuk”. Brankica Stankovics a B92 médiabirodalom oknyomozó újságírója jó ideje alkalmaz „kísérőket” maga mellett. A szerb futballmaffiát leleplező riportsorozata óta, amely a szerb labdarúgás számos vezetőjét keverte bajba, minden oka megvan rá, szinte folyamatos fenyegetések érik.
Itthon Lőrincz Tamás 2024. december. 27. 14:45

Csaknem kétmilliárd forintot ér az a ház, amelyben Áder János él, tízmilliókat költöttek a volt elnök rezsijére állami pénzből

A volt köztársasági elnököknek visszavonulásuk után nemcsak „megfelelő” ingatlan, hanem egyéb költségtérítés is jár. A HVG információi szerint az Áder Jánoshoz köthető kiadásokra költötték a legtöbbet, de Schmitt Pál és Novák Katalin esetében is tízmilliók mentek el költségtérítésre.