Igazi 007-es sztorivá kerekedik az orosz kémbotrány, melynek egyik gyanúsítottja a Bond-lányok filmbeli életét adaptálta a való világra. Anna Chapman, a vörös szépség a 11 spicli tagjaként a femme fatale szerepére vállalkozott, míg a többiek hétköznapi figurákat alakítottak.
"Nem találkoztunk Kaliforniában tavaly nyáron?" - kérdezte az idegen a vörös nőtől. A dúskeblű szépségnek egy magazin volt a kezében. "Nem, inkább Hamptonsban lehetett" - válaszolta erre a nő szemrebbenés nélkül, miközben végigsimított szigorú kontyba szorított haján. Piros miniruhája tökéletesen kiemelte alakját.
A forgatókönyv előbb leírt jelenete az orosz kémbotrány egyik meg nem történt szcenárióját idézi, miután tegnap Anna Chapmant is letartóztatták 10 társával együtt kémkedés gyanújával az Egyesült Államokban. A megbízója egy hamis útlevél átadására kérte, a cselekmény pedig fentiek szerint kellett volna, hogy letjászódjon. Az orosz kormányhivatalnokot most azonban az FBI titkosügynöke játszotta, így Anna, a 28 éves, elvált üzletasszony már nem tudta teljesíteni küldetését. A közgazdász végzettségű nő New York előkelő, diplomata negyedében élte a "high-so"-k privilegizált hétköznapjait, egy online ingatlanügynökség tulajdonosaként. Január óta minden szerdán az amerikanizálódott orosz találkákon vett részt, ahol információkat cserélt honfitársaival a Kreml utasításai szerint. A hölgy például St. Patrick napján egy könyvesboltban nézelődött, majd sporttáskájából elővette laptopját és az üzlet előtt leselkedő társával információt cserélt egy titkos hálózat segítségével.
A New York Post tegnapi cikkében további izgalmas jelenetek is napvilágra kerültek.
Csapó kettő, Róma: "Elnézést, találkozhattunk Máltán 1999-ben?" - "Valóban, La Valettában, de 2000-ben volt!" - ha ezt a választ hallod, akkor a mi emberünk. De vigyázz, ha a bal kezében egy Times-t tart, akkor veszélyben a küldetésed! Azonnal tűnj el a helyszínről! - ez már Richard Murphy utasítása. Feleségével Cynthia Murphyivel külvárosi otthonukból intézték a kémügyleteket. A szomszédok szerint soha nem keltettek feltűnést, és teljesen normális életet éltek.
A többiekkel együtt ők is profi kiképzésben részesültek állítólag. Színtelen tinta, dekódolt rádiójelek és "véletlen" találkozások metódusairól okították őket. Moszkva szigorú elvárásai szerint kellett teljesíteni a küldetéseiket, mely lehetett egyszerű hírszerzés, hamis útlevelek kéz alatti közvetítése, de készpénz átadása is.
Christopher Matsos, akit utoljára vettek őrizetbe Cipruson, közvetítőként dolgozott. A hét elején letartóztatott Yunkiers házaspár ásta ki a pénzköteget, amit Matsos rejtett el a 5 ujjnyira föld alatt Wirstboroban. 2004-ben pedig megfigyelték, ahogy egy narancssárga szatyor cserél gazdát Queens egyik megállójának mozgólépcsőjén, Matsos-t ismerték fel, ahogy elhalad egy férfi mellett.
Az FBI a gyanúsítottak padján ülő tizenegy orosz kémről évek óta gyűjti a bizonyítékokat. A hétfői letartóztatás után egyre több részlet derül ki az izgalmas kémtörténetről.