2010. április. 13. 21:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. április. 13. 23:03 Shake

Az öt legjobb vetkőzős videoklip

A meztelenkedés minden esetben olyan vizuális segédeszköz, amely könnyebben eladja magát a zenét is. Lehet a cél művészi vagy akár hétköznapi magamutogatás, egy ruhátlan előadóra sokkal jobban odafigyelnek majd - és ezt tudja jól a szakma is.

Sokan gondolják azt manapság, hogy ha valaki kamerák előtt vetkőzik le, akkor csak az a célja, hogy eladja magát. Ez a valóságshowkultuszban felhígult médiában persze egyáltalán nem meglepő, szinte már meg sem piszkálja a néző ingerküszöbét egy ruháitól megszabaduló énekes, színész, vagy modell, és szinte sohasem az üzenetet, vagy a művészetet látjuk benne, csupán a magamutogatást. Pedig nem feltétlenül igaz, hogy csak üzleti megfontolásból vetkőzik valaki, legjobb példa erre a Grammy-díjas Erykah Badu.

Badu nemrég hatalmas botrányt kavart, ugyanis legújabb videoklipjében John F. Kennedy amerikai elnök meggyilkolásának helyszínén szabadul meg minden ruhájától fényes nappal. A videót előzetes rendőrségi engedély nélkül, egyetlen snittben vették fel az utcán, nem véletlen tehát, hogy az ügy nagy felfordulást okozott. Külön érdekesség, hogy a videót a Matt és Kim duó inspirálta (hazánkban őket nem nagyon ismerik), akik saját zenéjüket a New York-i Times Square-en vetkőzve próbálták meg népszerűsíteni. A Window Seat című szám klipje (cenzúrázott formájában) most nálunk is látható.

A t.A.T.u. nevet viselő orosz női formáció két tagja főleg arról lett híres, hogy leszbikus párként mutatkozott be a nagyvilág előtt. Később aztán kiderült, hogy a férfiálmok beteljesítése csupán látványos marketing, aminek segítségével könnyebb volt nemzetközi hírnévre szert tenni. A t.A.T.u. két tagja, Julija Olegovna Volkova és Jelena Szergejevna Katyina az utóbbi időben már nincsenek túlzottan a reflektorfényben, pedig még próbálkoznak olyan klipekkel, mint ez (nem cenzúrázott változat).

Jemma Griffiths, művésznevén Jem sokkal visszafogottabb sztriptízzel igyekezett betörni a poppiacra, de nemzetközi szinten sajnos csak az itt látható számával ért el eredményeket, pedig napjainkban is aktív előadóról van szó. A They volt az énekesnő leghíresebb dala, amely az Egyesült Királyságban jelent meg 2004-ben, ez volt első nagyobb sikere is, és egyben az első dal, melyhez videoklip is készült. A látványos "űrvetkőzés" tehát bejött, de Jem szerencsére nem csak testi adottságaival érdemelte ki a sikert, hanem dalszerzőként is elismert tehetség.

A vetkőzés egészen új értelmet nyert Robbie Williams (ne csak a férfiak járjanak jól) Rock DJ című klipjében, a szám maga 2000 nyarán jelent meg az énekes negyedik albumán, a Sing When You're Winning-en. A klip sok tévénél kicsapta a biztosítékot, a Viva TV, az MCM, az Music Television, a The Box is csak cenzúrázva adta le. A szokványos sztriptíz itt ugyanis a kelleténél tovább tart, így Robbie nemcsak ruháitól, hanem bőrétől és húsától is megválik. A videoklip ezzel a felirattal zárul: "A video készítése közben az énekes nem sérült meg".

Végül, de nem utolsó sorban egy magyar különlegesség is akad a vetkőzős klipek között (bár itt Völgyesi Gabi meglepő ruhátlan szereplését is meg kellene említenünk a Unique Lassan elhiszem című klipjében, vagy Kozma Orsi merész meztelenségéről is szót ejthetnénk a Túl szép című dal videójában), mi a Valami Amerika című film híres betétdalára gondoltunk a legjobb vetkőzős klipként. Már maga a Vetkőzés cím is igen sokat ígér, de Oroszlán Szonja és Varga Zsuzsa közös jelenete kevés férfit hagy hidegen. Legalább mi sem maradtunk szégyenben ezen a téren.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.