Melyik a világ legjobb országa? És hol vagyunk mi, magyarok?
Szlovákia lakói „keserűek”, Románia büszke lehet a nevére, Szlovénia pedig képeslapra illő tájai miatt vonzó. De mi a helyzet Magyarországgal és a világ többi államával?
A válaszokat illetően ne bízzunk senkiben, főképp ne a turisztikai hivatalok munkatársaiban, de az átlagpolgárokban sem: mindannyian csak országuk erényeit említik, eléggé barátságosak, nevetnek a vicceinken, de sohasem néznek a szemünkbe – kezdi kajánul a több kiadást is megért New World Order című könyvét Dixe Wills brit újságíró, aki értelmetlen, de kifejezetten szórakoztató művében objektívnek álcázott szempontok alapján szubjektív rangsort állít fel a világ közel 200 országa között.
Öt kategóriában pontozza többek között az országok legnagyobb teljesítményeit, azt, hogy mit adtak a világnak, és még a nemzeti himnuszok szövegét is elemzi. Külön kategóriába tartoznak azok az egyes országokról elterjedt „kocsmai bölcsességek”, amelyekből megtudjuk például, hogy Nagy-Britanniában nem a bűncselekmények elszaporodása miatt működik a legtöbb egy főre jutó biztonsági kamera, hanem mert a britek olyannyira szép emberek, hogy a kamerák segítségével érdemes minden lépésüket tanulmányozni.
Kis országhatározó
A fentiek tudatában nem minden tanulság nélküli elemezni azt, hogy az 1990-es években guatemalai emberi jogi aktivistaként is dolgozó Dixe Wills hogyan látja régiónk, Közép-Kelet-Európa országait, köztük hazánkat.
„Az itteni szlávoknak bele kellett törődniük abba, hogy körülbelül ezer évig magyarok, később pedig a "cseh" szó szerény toldalékai voltak. Érthető módon kissé keserűek” – írja például sajátos stílusban Szlovákia történelméről. Északi szomszédunkról, amely összesített pontszámát tekintve a 22. helyet érdemelte ki a legjobb országok toplistáján, megjegyzi még, hogy itt található Európa földrajzi középpontja, annak ellenére, hogy ezt állítják országukról a fehéroroszok, az észtek, a litvánok, az ukránok és a lengyelek is, akik viszont e kérdésben „megvesztegethető hazudozók”.
A 150. helyezett Románia, amelynek egykori lakói „annyira szerették a római hódítókat, hogy Romániává nevezték át az országukat”, Dixe Wills szerint arra lehet büszke, hogy hivatalos elnevezése mindenféle sallang nélkül egyszerűen Románia. Továbbhaladva, délkeleti szomszédunk, Szerbia legnagyobb ajándéka a világnak a mű szerint Nikola Tesla elektromérnök volt, aki „felfedezte a 20. századot”. „Valódi balkáni módra” Teslát több más ország – Ausztria, Horvátország, Magyarország, Franciaország és az USA – is saját büszkeségének tekinti – teszi hozzá a könyv. Szerbia a ranglista szerint a világ 140. legjobb országa. A listán 54. Horvátország és 6. helyezett Szlovénia természeti szépségére lehet büszke, utóbbi pedig az „osztrák-magyar” nemesek súlya alatt edzett lipicairól, a „lovak Rolls-Royce-áról” ismert leginkább.
Mit adtak nekünk a magyarok?
A Walesnél 4,5-ször nagyobb Magyarország 63 pontot gyűjtött, ezzel a 61. helyezett a New World Order legjobb országokat felsoroló ranglistáján. A törökök és a Habsburgok uralma mellett a könyv szerzője az ország történelméből kiemeli még a nácik és a Vörös Hadsereg invázióját. A „turáni átok” országának legnagyobb teljesítménye az angol futballválogatott ellen 1953-ban elért 6:3-as győzelem, a legérdekesebb látványosság pedig a budapesti szoborpark, ahol a kommunizmus időszakának egykori köztéri szobrait őrzik.
A világ a magyaroknak köszönheti a hanglemezt, a BASIC programnyelvet és a biztonsági gyufát – sorolja a Magyarországgal kapcsolatos közhelyek mellett a legismertebb találmányokat Dixe Wills. „A mai magyar nyelv a finnel áll kapcsolatban, ami nagy eredmény, hiszen látszólag még maga a finn sem áll kapcsolatban a finn nyelvvel” – teszi hozzá.
A legrosszabb és a legjobb
Ország | Pontszám | Helyezés |
Hollandia .... ... | 85 81 80 79 78 ... 63 ... 21 | 1 2 3 4 5 ... 61 ... 199 |
Az országgal kapcsolatos szomorú tények között arról ír, hogy a több millió dolláros vagyonok átutalásához az áldozatoktól e-mailben segítséget kérő nigériai internetes csalásokban egy vizsgálat szerint „alig” 50-100 ezer nigériai vesz részt. Nigéria bemutatásában a könyv Chinua Achebe írót is idézi, aki saját szülőhazájáról a következőket írta: „Koszos, zajos, hivalkodó, becstelen és vulgáris. Röviden, a legkellemetlenebb helyek egyike a világon.”
A listán felsorolt országok közül a könyv szerzője szerint Hollandia viszi el a pálmát, ahol a világon elsőként, 2006-ban egy, az állatok jogait védő párt, a Partij voor der Dieren is bejuthatott a parlamentbe. Itt fedezték fel az irányítható tengeralattjárót és az EKG-berendezést, a tengertől újabb földterületeket hódítottak el, és a 15 versszakból álló himnuszuk a legrégebbi a világon. További indokként említi, hogy Hollandia volt a világon az első, amely 2002-ben az eutanáziát lehetővé tévő törvényt fogadott el.