Shake life-style.hu 2009. szeptember. 18. 08:10

Aki műkörmöt hord, ingyenélő, felszínes plázacica?

"A műkörömmel nem lehet mosogatni.

"A műkörömmel nem lehet mosogatni. Akinek műkörme van, biztosan nem végez házimunkát"
"A műköröm olyan, mint a műmell: természetellenes, hivalkodó. Egy nő legyen természetes!"
"A műkörmöt csak a milliomos pasik elkényeztetett barátnői engedhetik meg maguknak, akiknek semmi más gondjuk nincs, mint kitalálni, hol költsék el apa pénzét"

Hasonló vehemens kritikák érik a műkörmöt, ami ugyanakkor sok ember életét könnyíti meg. A filmekből ismert hisztériukus "jaj, a körmöm" jelenet némi túlzással, de megfelelően szemlélteti, mennyire fontos a legtöbb nőnek, hogy esztétikus legyen a keze. Régi közhely, hogy a nők mindig megnézik a férfiak kezét, de az biztos: a kéz az érzékiség egyik fontos megtestesítője. A kéz, ami hozzánk ér, legyen kellemes, puha, ápolt, esztétikus. Ezért fontos a saját kezünk szépsége is. Ráadásul a betöredező, berepedő köröm fájdalmas és megakadályozza az embert a hétköznapi munkavégzésben.

A műköröm eredete

A műköröm viselete nem újkeletű. Meglepő módon már az ókori Egyiptomból maradtak fent emlékek arra vonatkozóan, hogy a fáraók mesterségesen hosszabbították körmüket. A középkorban a kínai Ming dinasztia udvarhölgyei is műkörmöket viseltek. A modernkori műköröm térhódítása az 50-es évek filmiparána köszönhető. A színésznők kezdetben igazi körömből készült pótlásokat használtak, de mivel ez nem volt elég tartós, így elkezdődtek a ma is használatos alapanyagok fejlesztései, amelyhez leginkább a fogorvosoktól, fogtechnikusoktól vettek át ötleteket. Az UV-fényre megkötő zselé például a fogtömések anyagához hasonlít.


Kinek érdemes és kinek nem?

Változatosak az okok, amiért a nők felkeresik a műkörmöst:

- "Gyerekkorom óta rágom a körmömet. Tudom, hogy ez lelki probléma, de amellett, hogy pszichológushoz járok, muszáj az évek alatt összezsugorodott, elvékonyodott csúnya körmömet rendbetenni. Mióta műkörmöm van, nem rágom és nem szégyellem a kezemet."
- "A saját körmöm nagyon vékony volt, lemezesen repedezett, folyton letört. Csúnya volt és szerettem volna szép, egészséges, hosszú körmöket."
- "Rövid ujjaim vannak és kicsi körömházam. Olyan kis tömzsik voltak ettől az ujjaim. A szép, hosszú körmöktől sokkal kecsesebb, elegánsabb lett a kezem."

A fenti okok a leggyakoribbak, amiért a nők műkörmöt szeretnének. "Előfordult már, hogy valaki gyönyörű formájú, egészséges körmökre szeretett volna zselés körmöt építtetni, de nem vállaltam, mert felesleges lett volna." - meséli Tóth Márta, aki egy belvárosi szépségszalon manikűröse. "Volt olyan is, aki azért jött el hozzám tökéletes körmeivel, mert a lakk mindig lepergett róla, ezért kapott egy vékony réteg zselét, így tartósabban megmaradt a lakkozása." A körömrágáson sem minden esetben segít. "Volt olyan ügyfelem, aki a műkörmét is lerágta, bár az nem könnyű dolog". 

Akiknek problémás a körmük, túl kicsi a körömházuk, nagy igénybevételnek van kitéve a kezük és ezért berepedezik a körmük, azoknak válik leginább hasznára a műköröm. Gyakran nem esztétikai, hanem kifejezetten egészségügyi problémákra jelent átmeneti, gyors megoldást a műköröm. A beszakadozó, vitaminhiányos köröm fájdalmas és veszéles. A tápanyag pótlás vagy a szervezet folyamatainak helyreállítása hosszú idő, de közben a műköröm segítséget jelent.

A hosszabb köröm kecsesebbé teszi a kezet


Kockázatok, ápolás

A műköröm elsősorban esztétikai célokat szolgál: nem lesz tőle szebb, jobb minőségű vagy egészségesebb az eredeti köröm, sőt kicsit el kell vékonyítani, felbolyhozni az eredeti körmöt alatta. Tévhit, miszerint tönkremegy tőle a kööm, a lenövő friss köröm teljesen ép és egészséges. 

Ugyanúgy ápolni kell és rendszeresen visszajárni vele a szakemberhez, mint a hajfestéssel vagy a gyantázással. Minden embernek más tempóban nő a körme, ezért van, akinek ritkábban, van, akinek gyakrabban kell visszajárnia. Átlagosan 4 hetente érdemes "tölteni" a műkörmöt, de van, akinek már 3 hét alatt teljesen lenő.

A jól felrakott műköröm alapszabálya, hogy tökéletesen illeszkedjen az eredeti körömre. Ha levegő vagy víz megy alá, begombásodhat a köröm. Ezért az is fontos, hogy ha valakinek letörik a műkörme, pár napon belül menjen el manikűröséhez egy gyors javításra, mert ilyenkor is megnő a gombásodás kockázata.
Megfelelő ápolás és jól dolgozó manikűrös esetén gyakorlatilag nullára redukálódik a gombásodás esélye. 


Alapanyagok - porcelán vagy zselé?

A kétféle műköröm alapanyag között a különbség, hogy a porcelán por formájú, egy folyadékkal összekeverik, úy hordják fel a körömre, majd a levegőn magától megszárad. A zselé a körömlakkhoz hasonló, annál picivel sűrűbb állagú anyag, amit a felhordás után UV-lámpa alá kell tartani, attól köt meg. Mindkettővel kapcsolatban van egy kis kellemetlenség: a porcelán nagyon szúrós szagú, a zselé pedig a megszilárduláskor hőt ad le, ami egyes típusoknál kifejezetten forró.
Mindkettő hasonlóan tartós. A porcelán régebbi technológia és az előző generációs alapanyagok elég rideg, merev, törékenyebb körmöket eredményeztek, de az újabb anyagokra már ez sem igaz.

Természetes hatású műköröm
mukorom.hu


Töltés és csiszolás

A műköröm életciklusa a következő: a zselét felhordják a kuncsaft eredeti körmére (ha az nem elég hosszú, akkor a végét alátámasztják egy műanyag tippel), csiszolják majd dekorálják. Ahogy nő a köröm, a rajta lévő zselé réteg lenő, a körömház tövében látszani fog a szintkülönbség az eredeti köröm és a zselés réteg között. Kb. két hét latt nő annyit a kröm, hogy érdemes egybecsiszolni ezt a különbséget és újra lakkozni a körmöt. Négy hét alatt pedig szükségessé válik a töltés, vagyis az előző réteg részleges visszacsiszolása után újra a körömágytól a körömhegyig tartó teljes felületre zselé felhordása.

Szögletes, kerek vagy hegyes?

A szögletes fazonú köröm inkább azoknak a nőknek áll jól, akinek szélesebb, nagyobb körömháza van. A kis körömházat inkább a kerekített vagy hegyes formák nagyítják optikailag. Ezen kívül nincsenek aranyszabályok, ízlés dolga, hogy kinek milyen hossz és milyen forma tetszik. A műkörmöt is lehet úgy hordani, hogy természetesnek tűnjön, de aki a dekorációkat szereti, arra is renegeteg lehetőség van. "Akinek mindig rövid körme volt, annak érdemes először rövidebbel kezdenie. A műköröm vieléséhez hozzá kell szokni." - tanácsolja a szakember. 

Lehet benne mosogatni?

A leggyakoribb tévhit a műkörömmel kapcsolatban, hogy kímélni kell. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy sokkal jobban bírja az igénybevételt, mint a rendes köröm. Nem csak mosogatni, de takarítani, kertészkedni és minden mást lehet vele, amit amúgy is csinálnánk. A hosszú, hegyes körmök sokmindenben akadályozhatnak minket, de mint láthattuk, a forma és a hossz csak döntés kérdése.

"A legtöbb vendégem olyan munkát végez, amely során partnerekkel kell tárgyalnia, és fontos számukra az első benyomás: orvosok, üzletkötők, marketingesek, könyvelők, vendéglátósok, eladók, tanácsadók. Többségük gyereket nevel és sportol is." - mondja a szakember. "Egyálalán nem igaz, hogy csak plázacicák hordanak műkörmöt."


hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?