Shake life-style.hu 2009. augusztus. 14. 10:46

Mérgező szépségek

A növények nem csupán a levegőben keringő pollennel keseríthetik meg életünket ...

A növények nem csupán a levegőben keringő pollennel keseríthetik meg életünket , kellemetlenségek ott is érhetnek minket, ahol nem számítunk rá, például a lakásunkban, ha csemeténk közelebbi viszonyba kerül valamely cserepes virágunkkal. Íme néhány cserepes, amelyet érdemes távolról csodálni:

- A hölgyliliomnak is nevezett növény igen nagy népszerűségnek örvend, képes ugyanis arra, hogy télidőben, zárt szobában is virágozzon. Ez a Dél-Afrikából származó szépség azonban tele van likorinnal, amely kis adagban hányást, hasmenést okozhat, nagyobb dózisban azonban ájulás és bénulás is lehet a következménye annak, ha eszik belőle a gyerek. 

Hölgyliliom
Wikimedia CC

- Nem is gondolnánk, de például az aloé (Aloe vera) is mérgező növénynek számít, hatóanyagai az aloin, aloesin-A és B. Nagyobb mennyiségben vagy hosszan tartó alkalmazása esetén hasmenés, vesebántalmak, bélgörcsök léphetnek fel, sőt aranyeret is okozhat.

Aloe vera
Wikimedia CC

- Nem veszélytelen az anyósnyelv (Sansevieria) sem, amelynek levele vagy hajtása közepesen mérgező, lenyelése hányást, hasmenést okoz. 

Anyósnyelv
Wikimedia CC

- A fikusz fajoknál (Ficus) a növény tejnedve mérgező, s hányás, hasmenés és gyomorfájdalom lehet az eredménye a közelebbi kapcsolatnak vele, sőt súlyos esetben fulladás is felléphet. 

- Az aszparágusz minden része mérgező, nedve a bőrön irritációt okoz, bogyós termése lenyelve enyhén mérgező, hasmenést, hányást és gyomorpanaszokat eredményezhet. 

Aszparágusz
Wikimedia CC

- A szintén kedvelt korallbokor (Solanum capsicastrum) virága vagy termése mérgező; ember számára csupán enyhén veszélyes (nagy mennyiség elfogyasztása rosszulléttel, hányással, hasi fájdalmakkal, légzési nehézséggel jár), állatoknál azonban súlyos bélproblémák, keringési zavarok is felléphetnek. 

Téli cseresznye vagy korallbokor
Wikimedia CC

- Nem árt óvatosnak lenni a ciklámennel (Cyclamen) sem, míg a virága enyhén mérgező (hányás, hasmenés, gyomorfájás a közelebbi kapcsolat tünete), a földalatti gumója már veszélyesebb, görcsök, erős izzadás, szédülés, légzési nehézségek és még átmeneti bénulás is szerepelhet a panaszok között. 

Ciklámen
Wikimedia CC

- Bár általában rövid ideig örülhetünk a mikulásvirágnak (Euphorbia pulcherrima), e futó viszony is tartogathat kellemetlen meglepetéseket: a növény tejnedve mérgező, bőrön irritációt okoz, lenyelése hányást eredményezhet.

Mikulásvirág
Wikimedia CC

A felsorolt fajtákon kívül még sok olyan növény kapható a kereskedésekben, amelynek nedve, virága vagy termése mérgező. Amig meg nem bizonyosodunk róla, hogy az új szobanövénynek milyen élettani hatásai vannak ránk, addig érdemes a gyerekek elől elzárt helyre vagy magasra tenni őket, hogy megóvjuk őket a kellemetlenségektől. 

Olvassa el korábbi cikkünket arról, milyen egyéb veszélyek leselkednek ránk otthonainkban!


hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?