2009. augusztus. 13. 09:51 life-style.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 13. 14:00 Shake

A 10 legnagyobb hazugságunk

Mindenki hazudik, a változó csak az, hogy miről – határozták meg az...

Mindenki hazudik, a változó csak az, hogy miről – határozták meg az „általános igazság” definícióját a Dr. House sorozatban. S ha már evidenciaként fogadjuk el a fenti állítást, érdemes volna megnézni, miről hazudunk a legtöbben és a legtöbbet. Ez utóbbi kérdés izgathatta az egyik angol tévécsatorna munkatársait is, ezért 2000 fő bevonásával felmérést készítettek a mindennapi hazugságokról. Bár a vizsgálat résztvevői angolok voltak, a válaszok igazán nem mondhatók nemzetspecifikusaknak, feltehetően mi magyarok is hasonlóképp feleltünk volna. De nézzük a top 10 hazugságot!

1. Az abszolút győztes: a kor

Már 20 éves vagyok, még csak 40 múltam, 50 éves, én? – a legtöbben és a legtöbbet a korunkkal kapcsolatban hazudjuk. A fiatal szeretne idősebbnek látszani, a korosabb letagadna éveiből. Van, aki az álláspiacon remél előnyt, más viszont az ellenkező nem számára kíván vonzóbb lenni ezzel. Ráadásul a felmérés szerint és az általános hiedelemmel ellentétben, nem csak a gyengébbik nem képviselői élnek ezzel a ferdítéssel: a férfiak is szívesen meghamisítják éveik számát. (Jut eszembe, éppen tegnap szépítettem a Facebookon a születési évemet!)

2. A megszépített külső

Arról, hogy mi is az aktuális szépségideál, nincs vita: a hollywoodi álomgyár alkotásai, a különféle magazinok tálcán kínálják a tudnivalókat. S ha már külsőben nem is, de a szavak, pontosabban a lódítások szintjén megpróbálunk hasonlítani Angelinához, Bradhez, Juliához, Cameronhoz. Hazudunk a súlyunkat, az eredeti hajszínünket, a ruhaméretünket, sőt még a lábunk nagyságát illetően – és bizony nem csak mi, nők!

3. A CV, azaz az önéletrajz

Ha létezik olyan, hogy a hazugságok különleges esszenciája, nos, az nem más, mint az önéletrajz, Hiába no, a papír, illetve a számítógép mindent kibír, és úgy tűnik, Angliában jó esély van arra, hogy nem ellenőrzik az adatokat, ellenkező esetben nem állította volna a megkérdezettek nagy része, hogy bizony ferdített el adatokat CV-jében.

4. Állás és munka

Vannak, akik nem szívesen dicsekszenek azzal, hogy bolti eladóként keresik a kenyerüket, ezért egy új társaságban inkább cégvezetőként, értékesítési igazgatóként, kreatív szakemberként mutatkoznak be. Jóval többen vannak viszont, állítja a felmérés, akik munkakörülményeikről hazudnak, szebbnek, jobbnak, emberségesebbnek írják le munkahelyüket (csak aztán nehogy valaki elirigyelje tőlük!). S ha már a munkahelynél tartunk, a kutatásból az is kiderült, hogy a válaszadók többsége rendszeresen hazudik a főnökének, elsősorban arról, hogy miért is érkezett később, illetve miért szeretne hamarabb hazamenni.

5. Fizetés: mennyi is az annyi?

És persze a fizetés. A megkérdezettek több mint negyede füllent a munkabéréről, persze nem mindig ugyanolyan okból. Aki sokat keres, kevesebbet mond, nehogy irigykedjenek rá, aki viszont csak keveset visz haza a hónap végén (pontosabban hó elején), az esetleg szégyelli ezt. Mit mondjunk? Mi inkább azért ferdítenénk el a valóságot, hogy ne irigyeljenek!

6. Társadalmi kapcsolatok

Angliában sokan füllentenek, azt állítva, hogy valamilyen kapcsolatban vannak a királynővel, illetve udvartartásával. Nálunk inkább az úgynevezett „celebeké” ez a kiváltság, szinte minden társaságban akad valaki, aki testközelből ismeri X urat, Y kisasszonyt, akikben az a közös, hogy folyamatosan visszaköszönnek a sztármagazinok címlapjairól. Érdekes viszont, hogy politikus ismerőseikkel csak kevesen dicsekszenek.

7. Az alkohol

Na igen, az a fránya alkohol- (bor-, sör- koktél- etc., etc) fogyasztás! A megkérdezettek harmada állította, hogy rendszeresen lódít, ha megkérdezik, mennyit is ivott az előző napi bulin. De míg az idősebbek inkább letagadnak egy-két pohárkával, addig a fiatalok körében az a menő, aki minél jobban bírja a piát, így érthető, hogy ebben a körben inkább a nagyot mondás dívik.

8. Betegségek

A felmérés eredményeit böngészve, arra a következtetésre jutottunk, hogy Angliában nem is „ciki” betegnek lenni, hiszen a válaszadóknak mindössze a 19 százaléka vallotta be, hogy volt olyan eset, amikor eltitkolta betegségét. Ezt az eredményt kissé kétkedve fogadtuk, hiszen nem valószínű, hogy a jelenlegi munkaerőpiacon olyan szívesen vennék a beteg munkavállalókat.

9. A partnerekről

Ugyancsak egy érdekes kérdés, illetve válasz: a felmérésben résztvevők több mint harmada állította, hogy rendszeresen hazudik partnerével kapcsolatban. A férfiak általában a valóságosnál sokkal több hölgyet csábítanak az ágyukba, legalábbis elmesélésük alapján, míg a nők, hogy megfeleljenek a társadalmi elvárásoknak, inkább kevesebb partnert vallanak be.

10. És persze a szexről

S ha már a partnerekről érdeklődtek, a szexuális élet, pontosabban a vele kapcsolatos hazugságok is kivesézésre kerültek. S az eredmény? Mindenképpen megnyugtató, főleg azok számára, akik eddig irigykedtek kollegájuk/kolleganőjük, barátjuk/barátnőjük lepedőn nyújtott teljesítményére. A válaszadók negyedéről derült ki ugyanis, hogy rendszeresen felsrófolják nemi életük frekvenciáját, magyarán szólva hazudnak szexuális életük gyakoriságáról annak érdekében, hogy kivívják embertársaik elismerését.


hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.