Űrrepülő és levágott kéz egy magánkönyvtárban - videó
Semmi sem tudja felkészíteni a látogatót arra a kultúrsokkra, ami Jay Walker könyvtárába belépve taglózza le az embert. A világ egyik legnagyobb és legkülönlegesebb magánkönyvtárának kínálatában nemcsak könyvek, hanem modellek, térképek, raptorcsontváz, űrrepülő, sőt, még az Addams Family virgonc kézfeje is helyet kapott.
A könyvtár, ahogy a Wired fotósa látta |
A különleges hangulatú kiállítás semmitmondó folyosó végén nyitja ki a világot előttünk: tele lenyűgöző szerkezetekkel, történelmi tárgyakkal, leletekkel. A könyvtár több mint 340 négyzetméter alapterületű, s méretét megháromszorozza a három egymásra épített, labirintusszerű szint.
A magántulajdonban lévő kiállítás-könyvtár darabjai között többek között találhatunk Sputnik műholdat, rubinkövekkel kirakott kódexeket, egy csillárt, ami James Bond Halj meg máskor című filmjében "szerepelt", egy 1665-ös naplót, mely a londoni pestisjárványt követi hétről hétre, egy bekeretezett szalvétát 1943-ból, melyre Franklin D. Roosevelt rajzolta rá a második világháború győzelemhez vezető mozzanatait. Továbbá raptor csontvázak, fosszíliák, első és egyetlen kiadások, no meg az Addams Family rohangálós keze, „Az” is megtalálható a polcokon, az egész stáb által dedikálva. Szintén itt csodálható meg a NASA kísérleti X-29-es gépe is, amely az első emberi pilóta nélküli modell.
Walker így magyarázza a házi csodák palotáját: "Vállalkozóként kutató-fejlesztő laboratóriumot nyitottam – vonzódom az emberi kreativitáshoz és képzelőerőhöz. Körülbelül tíz éve érte el a gyűjteményem azt a méretet, hogy egy külön szobát, egy könyvtárat kellett építenem neki, olyat, ami méltó az emberi képzelőerőhöz."
A labirintusszerű könyvtár folyosói látszólag az űrben úsznak - ezt a megvilágított üvegkorlátok hitetik el velünk, amelyek összekötik a folyosókat, hidakat. A tér közepén egy hatalmas könyvet ábrázoló szobor is található, Clyde Lynds műve, mely a könyvtár szellemét szimbolizálja: a jobb lapon az elme, a balon az univerzum látható. Mellette az Andrea Cellarius által festett bolygó térkép látható 1660-ból: ez volt az első olyan térkép, melyen nem a Föld volt a bolygórendszer középpontja, hanem a nap.
A könyvmániás gyűjtőt igazán az első kiadások és a különleges könyvek izgatják, de leginkább azok a művek hozzák lázba, amelyek megváltoztatták, nagyban befolyásolták az emberek gondolkodását, világképét. Ilyen például Robert Hook Micrographia című 1665-ös könyve, mely először tartalmazott mikroszkóppal készített illusztrációkat, vagy 1500-ból az első olyan orvosi kódex, amely illusztráltan mutatja be a sebészi beavatkozásokat (még altatás nélküli módszerekkel). Találhatunk egyéb különleges, vagy csak egyszerűen furcsa műveket is, amelyekre tulajdonosuk rendkívül büszke: "Egy gyűjtőt sem érdekelnek törpékről szóló, arany és ezüst festékkel kézzel festett könyvek… de számomra ezek a legcsodálatosabb darabok" - mondja Walker.
Szintén fontosak a különc milliomos számára kincseinek meghökkentő és gondolatébresztő párosításai, például egy XVI. századi, Észak- és Dél-Amerikát ábrázoló térkép, mely valóságon és találgatáson egyaránt alapul, tökéletes ellentéte a modern térképnek, melyet űrhajósok vittek magukkal a Holdra - természetesen ebből is akad itt egy példány.
Walker az egyensúly megteremtésével próbálkozik a magánszféra megőrzése és a vágy között, hogy ország-világnak megmutassa kincseit: könyvtárát gyakran látogatják iskolás csoportok, vezetők, politikusok és tudósok.
BK