Ha a rák nem elég ijesztő, gondoljon a ráncokra!
Mivel meggyőződésünk, hogy napvédelem nélkül az utcára sem szabad kilépni, körülnéztünk a piacon és teszteltünk számos terméket. Ha még nem tudja, mit vegyen, most megmondjuk, nekünk mi vált be.
Még mindig létezik ugyan olyan magazin, amely szerint "az egészséges szín érthető vágy", mi sokkal inkább a bőrgyógyászoknak hiszünk, akik azt állítják, bár a naptól nem kell elzárkóznunk, minden esetben védekeznünk kell sugarai ellen. A jelentések az egyre terjedő bőrbetegségekkel, rákkal, allergiával ijesztgetnek minket. Ha valaki kíváncsi, pontosan mitől is óvhatják meg bőrünket a napvédő krémek, remek képgalériát talál a Medicinet oldalán, pompás jó- és rosszindulatú elváltozások bemutatásával, csak kattintani kell. A rákról hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az úgyis csak másokkal történhet meg, az öregedés alól viszont senki nem bújhat ki. Csak abban nem értenek egyet a különböző orvosok és a kozmetikusok, hogy milyen százalékban felelős a napsugárzás a korai öregedésért; az adatok 70 és 90 százalék között mozognak, de a nap roncsoló határa kétségtelen. Ha tehát szeretnénk minél később megráncosodni, a leghatékonyabb módszer a megelőzés, soha nem késő rendszeressé tenni a napvédelmet.
Mitől kell félnünk? |
Az ellenség a nagy energiájú elektromágneses sugárzás, amely az emberi szervezet finomszerkezetét, azaz a DNS-kötéseit roncsolja. Az UV-sugárzás tartománya három részre osztható. Az UV-A sugárzás következtében - ha sokat tartózkodunk a napon - hamarabb öregszik a bőr; jól megfigyelhető ez például a földeken dolgozó embereknél, akiknek sokkal cserzettebb a bőrük, mint az átlagembernek. Az UV-B sugárzás a D-vitamin képződése szempontjából kívánatos, ám nagyobb dózisban leégést, bőrrákot, szembetegséget idézhet elő, illetve gyengítheti az immunrendszert. Az UV-C sugarak pedig a Föld felszínét általában nem érik el. |
Akik csak annyit töltenek szabad levegőn, amíg reggel munkába, majd délután hazamennek, megelégedhetnek a sok gyártó által a nappali krémekbe vagy alapozókba csatolt UVA- vagy UVB-szűrőkkel, de ezek általában gyengébbek, ezért komoly védelmet nem nyújtanak nyáron a leégés ellen, télen viszont remek megoldást jelentenek. Az UVA-védelem azonban néhány terméknél, legalábbis a gyártó jelzése szerint, bőven túlmegy az általában elvárt szinten. A Vichy termálvízes családja egyik tagjának a doboz tanúsága szerint például 18 PPD az UVA-védelme, ami kiemelkedőnek mondható nappali arckrémek esetében, de a La Roché-Posay márkánál is találtunk 9-es és 12-es értékeket. A Clinique-től kipróbáltunk olyan változatot is, ami egészen 25-ig felment az
Külföldi oldalakon évek óta vizsgálják az egyes termékek minőségét, toplistákba rendezve őket. Az amerikai vagy ausztrál kínálat - e helyeken veszik a legkomolyabban a fényvédelmet - jelentősen eltér az európaitól, hiába is keresnénk az általunk megszokott
Kis házitesztünkben természetesen azt nem tudtuk vizsgálni, hogy az egyes krémek hatékonysága hogyan viszonyul egymáshoz, hiszen ehhez speciális körülményekre van szükség, és feltételezzük, hogy a gyártók betartják, amit ígérnek. Leginkább arra voltunk kíváncsiak, milyen érzés felkenni, viselni ezeket a krémeket, melyiket milyen körülmények között, mely bőrtípusnál találjuk a legjobbnak, ha városi felhasználásról van szó. A vízparti, hegyi nyaralásoknál szükséges fényvédő termékeket külön cikkben vizsgáljuk, mivel ott más elvárásoknak kell megfelelni. A felhasználás alapján 4 kategóriát alkottunk, amelyek szerintünk leginkább jellemzik, mi praktikus a mindennapokban.
Nézzük tehát azt a bizonyos négy kategóriát:
Táskában tartható - sürgősségi
Akik több órát tartózkodnak a napon, azoknál jó ha van egy olyan kisebb csomagolású termék, amely bármikor előkapható. Ebben az esetben a csomagolás is lényeges szempont, hiszen senki nem akar egy félkilós flakon magával cipelni.
Daylong 25 – Új márka a piacon, a mi figyelmünket egy bőrgyógyász hívta fel a termékre, nagyon pozitívak a tapasztalataink. Megfelelő a mérete, illatmentes, jól kenhető, hamar felszívódik.
Bioderma 50+ - Gyógyszertárakban most már aránylag széles körben kapható, nagyon kellemes, nem zsíros, jól kenhető, kisebb méretű tubus csomagolás, több éves tapasztalat alapján ajánljuk.
Nivea Sun Anti-Age 30 – A kifejezetten öregedés ellen harcoló krémek közé tartozik, a mérete tökéletesen passzol a legkisebb női táskába is. Nekünk túl erős az illata és alkoholos, ami az erre érzékenyeknél gondot jelenthet, de jól kenhető, nem zsíros, kellemes állagú.
Clinique face cream SPF 40 – Az illatmentes krémek között az egyik legjobb, picit talán lehetne kevésbé zsíros, de jól kenhető és ez is ideális méret táskába. Az összetevői listája igen érdekes, a shea vaj mellett rozmaringot is tartalmaz, szerettük.
Sun Dance Med 25 – Nagy rajongói vagyunk a DM saját márkás termékeinek, ez az újdonság különösen felkeltette az érdeklődésünket, hiszen illatmentes, érzékeny bőrüek is használhatják. Mivel fizikai szűrős, ebből kifolyólag kicsit ragadós, titanium-dioxidot tartalmaz. A mérete remek, de nekünk nem tetszik a csomagolás, bár sokaknak biztosan bejön majd a különleges pumpás megoldás.
Sun Dance DNA Protect 30 – A tavalyi választékból ez volt az egyik kedvencünk, persze még a tubusos változatban. Egy picit ragadós, de jól kenhető, enyhe illatú, szintén fizikai szűrős.
Lancester 15 – A mérete alapján akár a legjobb is lehetne, nyilván létezik magasabb fényszűrő faktorral is, nálunk ez járt. Az állaga jó, hamar felszívódik, kicsit émelyítő volt számunkra az illata.
Vichy 50+ stift - A végére egy különlegesség, ami nem pótolja a napvédő krémet, de remekül kiegészíti. Ajkakra, hegekre kitűnő, egészen apró, könnyen felvihető, szép fényt ad a szájnak. Mivel erősen fed, nem szívódik fel tökéletesen, enyhén illatosított.
Otthon vagy munkahelyen tartható
Vichy Capital Soleil Children 30 – Ugyan gyerekeknek ajánlják, de szerintünk nagyon is megfelel az egész családnak. Mivel spray változat, rendkívül könnyen és gyorsan eloszlatható, de azért szét kell kenni. Nem zsíros, enyhe illatú, víz és izzadásgátló, fotostabil.
Ambre Solaire Light & Silky 30 – Az egyik kedvenc termékünk volt mind közül, szintén az egész családnak ajánlható. Kevésbé illatos, mint a márka többi krémje, nagyon jól kenhető, semmilyen zsíros hatást nem hagy maga után. Ha lenne belőle kisebb kiszerelés, táskába is vinnénk, így most oda kicsit nehéz.
A férfiak bőre zsírosabb, mint a nőké, ráadásul kevésbé szoktak hozzá az állandó krémezéshez, ezért a legtöbb esetben nehezebben veszik rá magukat a napvédő termékek használatára. Külföldön már gyártanak külön férfiaknak szóló napvédőket, mi még itt nem tartunk, de azért gondoltak a finnyásabb ügyfelekre is.
Ambre Solaire Clear Protect 20-30 – Csodás találmány, ez már a “csak befújom és megyek”, csak az illata kissé túlzott számunkra, de a tesztelő urak nem panaszkodtak. Bringázáshoz, sporthoz tökéletes, bár a tenyéren a tesztalany szerint ez is zsíros érzést hagy, de lemosható. Vízisporthoz nehéz elképzelni, hogy megfelel, bár vízállónak nevezi a gyártó, de mégis, olyan vékony, semmi kis réteg.
Nivea Invisible 20 – Szintén spriccelős, remekül eloszlatható. Viszont alkoholos és erős az illata, valamint picit olajos nyomot hagy maga után.
Aki a kifejezetten szagtalan változatot kedveli, azoknak a Vichy hasonló termékét tudjuk ajánlani. Nem próbáltuk ugyan, de a netes beszámolók szerint jó minőségű.
Gyerekeknek
Az utódok egyik jellemző nyári elfoglaltsága a nyári tábor, már óvodás korban belekezdenek, hiszen legalább öt hétre minden intézmény bezár. Akár vizes, akár száraz táborról van szó, manapság már alapfelszereltség a napvédő krém, de sok óvodában is bekenik a gyerekeket minden nap. Ehhez pedig érdemes olyan terméket választani, ami megfelel az érzékenyebb bababőrnek, jól kenhető, nem túl sűrű, és ha táborba viszik, nem is hatalmas a csomagolása.
Garnier Ambre Solaire Kids 30 – Mondhatni, a megszokott színvonal, a krém maga színes, ezért jól látható, kimaradt-e valami. Létezik szórófejes változatban is, de a kisebbek azt nem biztos, hogy tudják önállóan használni, a nagyobbak meg esetleg szétpoénkodják, úgyhogy maradnánk a sima kupakos változatnál. Picit nagy és nehéz egy tábori csomagba.
Teszteltük a La Roche-Posay 50 faktoros gyerekeknek szóló naptejét is, a csomagolása alapján tökéletes illett kategóriánkba, viszont sűrű állaga miatt átkerült inkább a következő, nyaralós cikkünkbe. A fent említett Nivea Sun Children 50 is tökéletes választás, egészen kicsi mérete miatt különösen praktikus.
A krémek mellett pedig érdemes a kalapokra, a szellős, hosszú ujjú pamutholmikra is gondolni, mert jelentős mennyiségű sugárzást tudnak kiszűrni és még divatosak is.
KM