2009. június. 02. 05:18 Utolsó frissítés: 2009. június. 01. 22:15 Shake

„A szex olyan, mint a futás, nehéz belekezdeni”

"Válassz: kiadós szex vagy kiadós alvás?” - ez volt egy angol közvélemény-kutatás egyik kérdése, és megdöbbentő módon a válaszadók 80 százaléka, férfiak és nők vegyesen, az alvást választotta.

Mostanság egyre több cikket olvashatunk a szexualitásról, a tanácsok száma végtelen, de mintha  mindegyiknek egyetlen célja lenne: hogy felrázza, élénkítse, újraélessze a házastársak közötti szenvedélyt. A szakértők szerint a jó és hosszú házasság titka az aktív és szenvedélyes szexuális élet, de úgy tűnik, tanácsaik hiábavalóak, legalábbis ami az Egyesült Királyság lakosait illeti. Egy közvélemény-kutatás és a Daily Mail angol napilap szerint a szexuálisan aktív felnőtt lakosság 80 százaléka inkább aludna, mint bujálkodna.

Ön mit választana?
Ez persze nem azt jelenti, hogy az angol ember nem akarja a szexet vagy nem szenvedélyes, csak a hosszú dugóktól, értekezletektől, házimunkától és gyerekektől zajos nap végén, az esti villanyoltás után legszívesebben már nem a partnere, hanem a kispárna után nyúl. Gyanítható, hogy a nők vannak többségben, akiknél a szex a tennivalók hosszú listájának a legaljára kerül; ez a lap szerint a társadalmi és technológiai fejlődés betegsége. „Ha az előző generációk hölgyei elnyomásban is éltek, legalább nem várták el tőlük, hogy szupernők legyenek az élet minden területén, a múlt idők férfiai pedig akármilyen neandervölgyiek voltak is, legalább vitték a családfői szerepet és törődtek a gyerekekkel” - írja Jackie Clune, a lap újságírója, és egy híressé vált Victoria Wood (angol komikus) viccet citál a cikkében. „A szomszéd házaspár már megint szexelt az éjszaka, én szeretem a vicceket, na de kétszer egy hónapban kérem szépen?!?”

Na igen, Clune szerint a havi kétszeri szex már komoly eredmény a mai elfoglalt világban, és a stresszes életmód nemcsak a mennyiségre, de a minőségre is kihat. Az erotikus évődés ma már nem abból áll, hogy „Na, gyere ide, nagyfiú”, inkább „Na gyerünk, gyorsan már”, a gazdasági válság pedig, ha lehet, csak ront a helyzeten. A munkanélküliségtől való félelem, a kifizetetlen számlák, a pénzügyi gondok szerinte messzebb sodorják a partnereket egymástól, noha az eddigi válságok és a gyermekszületési statisztikák azt mutatják, hogy az emberek a nehéz időkben általában a szexben keresik a vigaszt.

Clune megoldásként a szakértői tanácsokat citálja, miszerint a szex a házasság ragasztója, és ha az együttléteket nem gyakoroljuk eleget, akkor eltávolodunk egymástól és jön a válás. Emellett ott a félelem is, hogy ha mi nem csináljuk a partnerünkkel, akkor valaki más fogja. „A szex olyan, mint a futás, nagyon nehéz nekiveselkedni, de ha megtettük, utána felszabadulunk és azon gondolkozunk, vajon miért nem állunk neki többször?” - írja, ugyanakkor óvja az olvasót attól, hogy az ilyen tipusú tanácsoknak túlságosan is szót fogadjon, mert esetleg többet markolhat a kelleténél. Clune például ikreket szült a férjével való intenzív házasságterápia után.

Krisztina O'Brien