2008. május. 13. 13:59 Utolsó frissítés: 2008. május. 13. 14:10 Shake

Abortuszháború Angliában

Egy jobboldali képviselőnő kampányt indított a brit abortusztörvények szigorításáért.

Amerika a világ abortuszközpontja - az  állítás annak a kampánynak az egyik eleme, amelyben Nadine Dorries tory képviselő azért harcol, hogy a jelenleg Nagy-Britanniában hatályos abortusztörvényeket megváltoztassák, és a mostani “szociális” indokok esetén érvényes 24 hetes határt levigyék 20 hetesre.

A “20 érv a 20 hét mellett” nevet viselő kampány mellett a konzervatív kötődésű Daily Mail bulvárlap is teljes mellszélességgel kiáll. Igaz ugyan, hogy a legtöbb abortuszt nem Amerikában végzik, hanem Ausztráliában, de ez nyilván nem hangzott volna olyan jól Angliában, ahol az Egyesült Államok a mumus. Tagadhatatlan azonban, hogy a nyugati országok között Anglia és Wales 18,3-as átlagával meglehetősen előkelő helyen áll az 1000 nőre jutó abortuszok terén, különösen akkor, ha a holland 8,2-es adattal hasonlítjuk össze.

Természetesen Dorries kampányát nem hagyta szó nélkül a másik oldal sem, a The Guardian hasábjain Zoe Williams szállt vitába a kampánnyal. “Ez a 20 érv pont olyan, mint egy házi feladat, ahol a gyerek kitalál 13 okot, de fel akarja kerekíteni húszra, hogy hatásosabb legyen, ezért kipótolja a hiányt mindenféle kitalációkkal” - minősítette Williams Dorries érvelését.

Pusztán a számok alapján Dorries szerint a háziorvosok kétharmada támogatja az időhatár csökkentését, míg Williams azt állítja, hogy a British Medical Association legutóbbi szavazásán az orvosok 77 százaléka úgy döntött, hogy nem kell a 24 hetes határidőn változtatni. Szintén a számoknál maradva, Dorries többpárti kampányát 200 képviselő támogatja, a törvény megváltoztatásához viszont további 200 szavazatra lenne szüksége.

Az érvek között felbukkan a gazdasági érdek is, mivel Nagy-Britanniában egyre több abortuszt végeznek magánklinikákon, de ezek finanszírozását is a társadalombiztosítási rendszerből oldják meg. Dorries szerint ennek köszönhetően léteznek olyan szervezetek, amelyeknek közvetlen pénzügyi érdeke, hogy minél több magzatelhajtást végezzenek az országban.

A vitában mindkét fél meglehetősen érzelmi húrokat penget, például a 20. érv egy húszhetes magzat képe, bár tulajdonképpen egy 24 hetesé relevánsabb lett volna, hiszen a hathónapos magzatok megmentése érdekében indult az egész kampány. A másik oldal viszont - Zoe Williams-szel az élen - a nők lebecsülését, önrendelkezésének korlátozását látja a tervezett szigorításban, és továbbra is ragaszkodik a 24 hetes határ fenntartásához.

A vita talán legérdekesebb eleme a holland adat. Vajon mit csinálhatnak Hollandiában, milyen eszközökkel érik el, hogy törvényben biztosított időhatárok nélkül az egyik legalacsonyabb az abortuszok aránya?

KM