Hamisítással pótolta fizetését a volt tanár
Jeremy Broadway úgy gondolta, nem kell életbiztosítást kötnie, hiszen van egy diplomája kerámia művészetből, amely bizonyára mindent megold. Ha arra nincsen képzelőereje, hogy saját alkotó munkába fogjon, arra biztosan elég a tehetsége, hogy más, híres kerámiaművészek munkáit lemásolja és hasonló stílusban „eredetieket” készítsen, hat számjegyű összegeket keresve ezzel.
Miután kerti műhelyében tanulmányozta híres keramikusok munkáit, Broadway választása Bernard Leach és Lucie Rie műveire esett, mivel a két művésznek hasonló a stílusa, amely megkönnyítette a hamisítást. Szinte csak egy technikát kellett elsajátítania kétféle stílusban, így a bélyegzőjüket használva hamisítani kezdte a műveiket. Leach Cornwallban, St. Ives-beli stúdiójában élt és dolgozott munkássága alatt (műveit Japánban jobban ismerik, mint Európában), míg Rie osztrák születésű bevándorló, aki Londonban telepedett le és nagy hatással volt rá Leach munkája.
Lucie Rie egyik műve |
Amikor a nyomozók faggatni kezdték Broadwayt a műtárgyak származását illetően, a férfi azt állította, azok egy örökség részei voltak. De a rendőrség a házkutatás alkalmával Broadway dorseti házának egy külső épültében megtalálta az agyagozó korongokat, csak úgy, mint a hamisított márka jegyet, és egy halom Rie hamisítványt, amik legalább 50000 fontot hoztak volna a tanárnak, ha az üzlet tovább virágzik. Broadway úgy kezdte a csalást, hogy a darabokat interneten árulta, kisebb, kevésbé híres aukciós házaknak. A bolt azonban annyira beindult, hogy a férfi mohóbb lett és vette a bátorságot, hogy a komolyabb árverésekre is feliratkozzon. A rendőrség szóvivője szerint mire az ügyre fény derült, az 52 éves Broadway már több mint 20000 fonttal gazdagodott az európai és amerikai eladásokból.
Ben Williams, a Bonhams aukciósház szakembere szerint „ami a technikát illeti, a férfi olyan jó volt, hogy akár a szerző is lehetett volna, azonban a spontaneitás volt az, ami hiányzott művekből és ami végül is elárulta a hamisítót. Ha valaki zseniális művész, akkor egy ihletből semmi perc alatt egy egész kollekciót összeállít. Ha viszont hamisító, akkor nagyon óvatos és meg van kötve, hogyan dolgozhat. Rie táljain és edényein sokszor előfordulnak spontán erezet szerű vonalak, amelyek a hamisításokon vastagabbak voltak és látszott rajtuk, hogy valaki nagy gonddal készítette őket.” A darab súlya ugyancsak felhívhatja a figyelmet hamisításra, hiszen egy fajta technika egy fajta porcelánt, vagy kerámiát produkál, hasonló morfológiai paraméterekkel.
Williams volt az, aki a Christie's aukciós ház figyelmét felhívta a lehetséges csalásra. Ő maga amikor gyanút fogott, felkereste az alkotók utódait és referenciát kért azokra a darabokra, amelyeket a Bonhams eladott. A művészek minden örököse azt bizonyította, hogy a szóban forgó darabok nem léteznek.
Bernard Leach műve |
Broadway természetesen tagadta az egészet, de a bizonyítékok birtokában a vád alaposnak bizonyult és a tanár 12 hónap felfüggesztett fegyházbüntetést kapott.