Csecsemők az irodában – áldás vagy csapás?
Néhány munkaadó engedélyezi, hogy a kismamák behozzák gyereküket a munkába. Hazai és nemzetközi példákból szemezgetünk.
© Dripnet |
A Guardian cikke szerint legalább 83 cég vesz részt a munkahelyi bébi programban, amit a Parenting in the Workplace intézmény „életképes és olcsó megoldásnak” minősített.
Bár a felállás kedvező lehet mind a munkaadó, mind a munkavállaló számára, a kollégák már nem feltétlenül értenek egyet. A Guardianhez beérkezett olvasói levelek szerint legalábbis a brit dolgozók nem túl empatikusak. „Nem azért megyek minden nap dolgozni, hogy az anyaállatok porontyainak sikolyait hallgassam és a kakis pelenkákat szagoljam. És egészen biztosan nem kívánok egy íróasztal mellett elsétálva részesévé válni egy bébi szoptatásának. Nem”–- nyilvánította ki határozott ellenvéleményét egy olvasó.
A Guardian felkért három kismamát saját alkalmazottai közül, hogy teszteljék az elképzelést, így egy időre a szerkesztőség vendége volt két hathónapos kisfiú és egy tízhónapos kislány. Mindhárom édesanya úgy érezte, hogy a gyerek mellett az irodában nem tud megfelelni a külsejével kapcsolatos elvárásoknak, képtelen megfelelően koncentrálni, és szinte semmit nem végeztek egész nap. De azt is hozzá kell tennünk, hogy a munkahely részéről gyakorlatilag semmilyen támogatást nem kaptak a kísérlethez, nem volt lehetőség a szoptatáshoz való elvonulásra, nem volt hová letenni a babákat, a leírás alapján semmit nem változtattak a nem-gyermekes felálláshoz képest.
Holott a csecsemő az irodában nálunk sem ismeretlen jelenség, és itt most nem a kismamák időnkénti gyedfeldobó gyerekmutogató dicsőséges felvonulására gondolunk. Több olyan kisgyerekes anyával is beszéltünk, akik végig dolgoztak egy vagy akár több gyerek mellett is, bár tagadhatatlanul idejük nagy részében otthonról. De azért rendszeresen egész napokat eltöltöttek az irodában is, mindenféle különösebb probléma nélkül. Ehhez természetesen kell egy nagyon támogató munkaadó, ahol megengedték, hogy a kismamák egy összecsukható járókát tartsanak az irodában, ahová az alvó babát letehetik. Sőt, a járókához még egy kis tárgyalóhelyiséget is kaptak a gyerekek, amely alvásidőben kizárólag az ő rendelkezésükre állt, természetesen egyébiránt ugyanúgy értekezleteket tartottak benne, mint bármely más tárgyalóban.
Ebben az irodában szerencsére senki nem gondolta a szoptatást gusztustalannak és iszonytatónak, sőt még a gyerekek pelenkázása sem okozott gondot a legmagasabb állású főnököknek sem. Nyilván sokat javított a kollégák hozzáállásán, hogy nagyobb részüknek magának is van gyereke. És hogy ne kizárólag a hazai pályáról beszéljünk, ezek a vállalkozó kedvű kismamák még külső tárgyalásokra is magukkal vitték gyermeküket. Az egyik mobilszolgáltató munkatársainak nagy része tökéletesen ledöbbent, amikor először szembesültek egy csecsemővel a tárgyalóteremben, de az elmúlt évek során egyre jobban viszonyulnak hozzá, a teljes elutasításba pedig sehol nem ütköztek az anyukák.
Hogy mitől működik egyes helyeken, máshol pedig miért nem, azt nehéz meghatározni. Nyilván egy konzervatív pénzintézetben, esetleg közintézményben nehéz lenne ilyesmit kivitelezni, a példánkban szereplő kismamák munkaadója is egy internetes szolgáltatásokat nyújtó hazai cég. A tevékenység sem garancia, hallottunk már totális elutasításról például a T-Online esetében. De a kisgyerekesek segítését célzó kedvezményekről egyre több multi környékéről is jönnek hírek, még ha nem is reklámozzák azokat. Mert az ambiciózus anyák jó munkaerők, bizonyítani akarnak és hálásak, ha erre lehetőséget kapnak.