2007. december. 28. 11:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 09. 10:44 Shake

Paris Hilton kiirtotta az elit kultúrát?

Két oxfordi szociológus Tak Wing Chan és John Goldhorpe legújabb felmérése szerint a baletton, operán és szépirodalmon felnövő kulturális elit, amely eddig hátat fordított a tömegízlést kielégítő műsoroknak, a popzenének és a ponyváknak, hivatalosan halott. Megfojtotta a Big Brother, a Megasztár, a kibeszélő show-k, Paris Hilton és megannyi más, csekély intellektuális értékű jelenség, amely folyamatosan dől a médiából, tematizálja a közbeszédet, terrorizálja a nézettségi és az eladási mutatókat, beszámolóra kényszerítve a legmértékadóbb médiumokat is.

Elzárkózni lehetetlen, aki nem ismeri a szállóigévé vált Szex és  New York bevezetőjét, vagy nem érti a viccet, mert az éppen a Jóbarátokból van, esetleg nem tudja, az összes Spice Girls nevét, az automatikusan kizárja magát a körből. És még a legelitebb főnök sem akar az egyetlen lenni a vállalati partin, aki egész este nem értette a vicces évődést maga körül, amiért nem nézi Al Bundy történetét a Rém rendes családban. 

A főnök pedig igen jó példa erre, ugyanis a fent említett felmérés egyik konklúziója, hogy különvált egymástól a kultúra és a származás. A társadalmi státuszt ma már sokkal inkább a munkahelyi ranglétrán elfoglalt hely határozza meg és nem a származás. Az arisztokraták vagy a nemesi címet viselő réteg kiszállt a kulturális körből és meglepő módon inkább az inaktívak közé sorolódott. Hiába léteznek még vadászatok, privát festménygyűjtemények, antik kollekciók, az operába nincs bérlete szinte egy arisztokrata családnak sem és a kortárs művészeti bemutatókon is az Andy Warhol-féle excentrikus, vegyes elit van jelen semmint az arisztokrácia. Érvényét vesztette a az a korábban igaznak tartott mondás, hogy a felsőbb társadalmi kategóriákból származó emberek intelligensebbek és kulturáltabbak a közönséges átlagembereknél. És hogy ezeknek a szociológusoknak mennyire igaza van, azt maga az arisztokrácia bizonyítja nekünk.

Nem kell mélyre ásnunk a példákhoz. Ott van Fergie yorki hercegné és a lányai, akik viselkedésben és megítélésben alig különböznek az amerikai Lindsay Lohantől. De említhetjük Harry herceget is, aki maga is alacsonyítja a kék vérűek intellektuális megítélését, hiszen a fotósok rendre csak egyetlen kulturális közegben találják az ifjút, az pedig a kocsma és nem a kortárs művészetek galériája.

A szakmai pozíció tehát az, amely meghatározza a társadalmi státuszt, így az elit kultúra fogyasztóit is. A bírák, az ügyvédek a doktorok, a professzorok stb. rétege ma már nem sűrűn gyakorolja a színházba és az operába járást, és több mint kétharmada ennek a rétegnek nem csak az elit kulturális élményekre korlátozódik, hanem komoly tömegkultúra fogyasztó is. Legalább is Chan és Goldhorpe erre az eredményre jutott.

„Kevés bizonyítékot találtunk annak a társadalmi rétegnek a létezésére, amely elég válogatós ahhoz, hogy csupán elit kultúrát fogyasszon és figyelmen kívül hagyja a népszerű kultúra formáit. Néhány  egyén ugyan megfelel ennek a kritériumnak, de a számuk olyan jelentéktelen, hogy az nem jelenhet meg számottevő adatként az analízisben” – írják a szociológusok.

Ez persze nem teljesen az értelmiség dekadenciájából adódik. A média intenzív jelenléte, a technológiai fejlődés miatt igen nehézzé teszi még a legsznobabb egyednek is, hogy elzárkózzon a tömegkultúrától a fent említett elidegenedési jelenség miatt, és mert az érdeklődés hiánya miatt ma már az elit médiumok is több figyelmet fordítanak David Beckhamre, mint az operaház premierjén debütáló új szopránra.

A kereslet határozza meg a kínálatot, de kereslet nincsen többé, mert a kulturális elit elenyészett. Vannak értelmiségiek és vannak átlagemberek, van kultúra is magasabb-alacsonyabb, de párhuzamot most már nehéz húzni. Ami ebben a szociológiai kutatásban igazán hátborzongató, hogy Chan és Goldhorpe felmérése nem  a nyugati társadalom jelensége. A kutatáshoz Amerika, Chile, Magyarország, Hollandia, Franciaország, Izrael, és az Egyesült Királyság szolgáltatta az adatokat, de az eredmények azonos konklúzióval záródtak.

Krisztina O'Brien

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.