2007. december. 22. 14:23 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 22. 14:27 Shake

Tony Blair áttért a katolikus hitre

Áttért a katolikus hitre Tony Blair - közölte szombaton a volt brit kormányfő szóvivője.

Előkészítették
© AP
A tisztségéről tíz év után júniusban leköszönt Blair áttérése mindazonáltal korántsem előzmények nélküli. Az előző brit kormányfő felesége, a sztárügyvéd Cherie Booth katolikus, és a házaspár négy gyermeke is ebben a hitben nevelkedik. Az utóbbi években Tony Blair is rendszeresen elkísérte családját katolikus misékre, és a sajtóban rendre felmerült, hogy maga is áttérni készül. E találgatásokat erősítette, hogy Blairt többször látták családja nélkül is a londoni Westminster katedrálisban, a római katolikus egyház angliai főtemplomában.

Tony Blair áttérési szándékát azonban a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal mindaddig rendre cáfolta, amíg a politikus hivatalban volt. Ez nem csoda, mivel Blair áttérése messzeható következményekkel járhatott volna például az észak-írországi rendezésre. Egy katolikus brit kormányfő alapvető bizalmi válságot szíthatott volna ugyanis a koronahű északír protestáns közösségen belül, amely egyébként is hagyományosan azzal vádolta Londont, hogy túl sok engedményt tett a brit fennhatóság ellen küzdő katolikusoknak az - azóta egyébként elért - ulsteri politikai rendezés érdekében.

Nagy-Britanniának, ahol a Rómával történt szakítás óta az államfő, vagyis a mindenkori uralkodó intézményesen az anglikán hit első számú védelmezője, még soha nem volt katolikus kormányfője.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.