Ötszáz év után női börtönőr került a Towerbe
Úgy tűnik, a feminista emancipáció 522 év után a londoni Towert is elérte. A tornyok Beefeater becenevű börtönőreinek a csapatába az alapítás óta, most először női tag került, a skót Moira Cameron személyében.
Moira Cameron © AP |
A 37 fős csapatban ritkán van üresedés, csak akkor, ha valaki nyugdíjba megy, vagy kihal, ennek megfelelően óriási a túljelentkezés. A kiváltság elnyeréséhez a jelentkezőnek 22 év katonai szolgálatot (ez lehet a légierőnél és a tengerészetnél is), és a Hosszú szolgálatért és jó magaviseletért járó kitüntetést kell felmutatnia.
A nők eddig azért nem feleltek meg ezeknek a kritériumoknak, mert a családi élet miatti távolmaradás nem számított munkaviszonynak. A hiányzás ráadásul sokáig beleszámított a kinevezésekhez és a kitüntetésekhez kapcsolódó elbírálási szempontok közé, „a haza szolgálata az első” alapelv miatt.
Natasha Wollard katonai szóvivő így nyilatkozott az eseményről: „Hat jelentkező közül egyedül Moira Cameron volt nő, de az állást méltányossági alapon kapta. Manapság egyre több nő választja a katonaságot, és ennek az eredménye lassan megmutatkozik: egyre több nő felel meg a kiváltságokhoz tartozó elvárásoknak.”
Moira Cameron, aki jelenleg főtitkár az angol katonai alakulat 145. brigádjában, hétköznapi katonai szerelésben jelent meg a kinevezési ceremónián, mert Beefetaer egyenruhája átalakításra szorult. A 350 ezer forintot érő, piros-kék egyenruhából egy váltás jár a szolgálathoz, az ünnepi arany díszítésűből – aminek az elkészítése majdnem másfél millió forint – pedig egyetlen darab. Nagyon vigyáznia kell rájuk, mert a Yeoman Warderek fizetése nem sok, bruttó 700 ezer forint, ami nagyjából egy alacsony közalkalmazotti fizetésnek felel meg az angol viszonyok szerint.
De azért nincs ok panaszra, elvégre kevesen mondhatják el, hogy megengedhetnek maguknak egy lakást London belvárosában. Még kevesebben, hogy ez a lakás a londoni Towerben van. Összesen harmincheten. Mostantól Moira Cameron is közéjük tartozik.
Krisztina O'Brien