2007. augusztus. 17. 15:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 17. 15:05 Shake

Tigrispiton gyilkolt az állatkertben

Az Új-Zélandon honos keák röpdéjében egy idegen óriáskígyó szabadult be; három papagájjal végzett.

Meglepő látványban volt részük kedd reggel a Fővárosi Állat- és Növénykert madárházában dolgozó munkatársaknak. Az állatok reggeli ellenőrzésekor azt tapasztalták, hogy az Új-Zélandon honos keák röpdéjében egy idegen óriáskígyó van. A két méteres, tigrispitonnak bizonyult hüllő a három madár közül kettőt addigra megfojtott, a harmadikat pedig – amely ekkorra szintén élettelen volt – a szájában tartotta. Az állatorvosoknak így nem volt már lehetőségük a harmadik madár megmentésére sem. A tigrispitont valószínűleg egy látogató engedte be a papagájok közé.


 Jóllehet az Állatkert maga is tart tigrispitonokat, azok az – egyébként azonosító chippel ellátott – állatok viszont hiánytalanul megvannak. A madarakat megfojtó tigrispitont tehát valaki titokban csempészte az Állatkertbe. A kérdés csak az, hogy az elkövető kifejezetten a ritka papagájok röpdéjébe szánta az óriáskígyót, vagy egyszerűen csak felelőtlenül szabadon engedhette egy óvatlan pillanatban. A három madár pusztulása mindenesetre igen nagy veszteséget jelent. Leltári értékük összesen 4 és fél millió forint, ám ennél sokkal nagyobb, jóllehet pénzben nem kifejezhető a természetvédelmi értékük.


A Nemzetközi Természetvédelmi Unió minősítése szerint a faj „sebezhetőnek” számít, és az Állatkert kifejezetten azért szerezte be őket, hogy szaporításukkal részt vegyen a faj megmentését szolgáló európai tenyészprogramban. A világon mindössze 44 állatkertben tartanak keákat, összesen mintegy 140 egyedet. Az Állatkert ismeretlen tettes ellen tett feljelentést.
 
A Fővárosi Állat- és Növénykertet rendszeresen keresik meg azzal, hogy különféle megunt kedvenceket igyekezzenek az intézményben elhelyezni. Természetesen erre nincs lehetőség, hiszen az Állatkert nem menhelyként működik, az állatok elhelyezését, és a róluk való gondoskodást pedig nem ötletszerűen, hanem szakmailag előkészített módon valósítják meg az itt dolgozó szakemberek. Sajnos azonban időnként megesik, hogy az állatát az Állatkertben elhelyezni szándékozó egyén végül úgy oldja meg a kérdést, hogy a szóbanforgó állatot önhatalmúlag elengedi a kertben egy óvatlan pillanatban. Az ilyesmi, ha nem is gyakori, időnkét azért előfordul. A nyolcvanas években megesett, hogy ilyen módon elengedett róka komoly pusztítást okozott a kert szárnyasai között, de olyanra is volt már példa, hogy aligátorteknőst engedtek el illegálisan a Nagy-tó partján. Még zöld leguán is került ilyen módon a kertbe.

Az Állatkert úgy véli, most is hasonló eset történhetett. Az illegális elengedésre valószínűleg még kedden reggel, vagy előző nap záráskor kerülhetett sor, hiszen egyébként nem kerülte volna el az állat a területen dolgozó állatkerti munkatársak figyelmét.

Kádár Mónika