2007. március. 22. 10:25 Utolsó frissítés: 2007. március. 22. 14:59 Shake

A világ legjobb lakodalmi fotósai

A tekintélyes American Photo magazin legutóbbi számában Tony Corbell segítségével szubjektív összeállítást közölt a világ legjobb esküvői fotósairól, amely igen meglepő adatokat is tartalmaz.

Az ünnepélyes pillanatokat régebben ugyanazok a fényképészek örökítették meg, akik a környéken minden egyebet is fotóztak, néhányan ügyesek voltak, mások kevésbé, de amíg a fényképezés nem volt bárki által elvégezhető tevékenység, mindenképpen megéltek.

Nézze meg a legjobb esküvői fotósok képeit!
© popphoto.com
Az automata gépek megjelenése persze átformálta a piacot, sok fotót házilag is el tudtak készíteni a felhasználók, de a megismételhetetlen, fontos eseményekre még mindig szakértőt hívtak, a fényképész mesterség továbbra is megmaradt, bár művelői kénytelenek voltak kicsit specializálódni, többet nyújtani, mint addig.

Egy pillanatra úgy tűnt, a digitális gépek térhódítása feleslegessé is teheti a profi fotósok átlagembereknek végzett munkáját, de a rengeteg apró digitgép-tulajdonos hamar rádöbbent, az olcsó masináknak megvannak a maguk korlátai. Hiába tudnak szinte mindent a gépek, aki nem ért hozzá, nem tud jó képet csinálni. Magyarországon továbbra is ritkán veszik igénybe a családok profi fotós segítségét, bár különösen vidéken továbbra is szinte kötelező a fontosabb eseményeket a helyi fotográfusnál is megörökíteni, de ezeknek a képeknek a minőségéről jobb nem beszélni, csak az eszköz változott, a stílus 30-40 éve ugyanaz és ez igaz a legtöbb magánszemély számára szóló fotószolgáltatásra sajnos.

A világ gazdagabb országaiban azonban, bár ez nyilván nem csak pénzkérdés, az emberek a legfejlettebb digitális kamerák mellett is jelentős összegeket hajlandók elkölteni profi fotósra, de ezért természetesen az egyszerű fényképeknél sokkal többet várnak el. Az ügyfelek arra vágynak, hogy a fotós "csináljon" belőlük valamit, amit érdemes megőrizni és boldogan visszatekinteni rá később. Sok szempontból tehát reneszánszát éli a klasszikus portrékészítés. Akár a régi időkben, amikor még a festőktől várták ugyanezt a tehetősebbek.

Az esküvői fotózás talán a legjobb példa erre a tendenciára, szerencsés esetben egyszeri, megismételhetetlen eseményről van szó, amelyre egész életükben örömmel gondolnak vissza a résztvevők és amire igen komoly összeget adnak ki különböző szolgáltatásokat vásárolva. Az esküvői fotózás ennek köszönhetően külön fotó- és iparággá vált, az ismertebb fotósok akár egy évre előre foglaltak és hatalmas pénzeket keresnek a világ minden táján vállalva lakodalmakat. A legjobb fotósoknak általában saját stílusuk van, amely a képeken is egyértelműen felismerhető, a fiatal pár pont ezért választja őket és sok esetben saját elképzelésüket alárendelik a fotósének. 

Az American Photo tíz fotóst nevezett meg a világ legjobbjaiként, sokan közülük a reklám-, vagy a divatfotózás területéről érkeztek, néhányan sajtófotókat készítettek korábban, mások kifejezetten esküvői fotósnak képezték magukat, felismerve a növekvő fizetőképes keresletet, és ez a háttér általában jól felismerhető a fényképészek stílusában is.

A listából általunk legjobbnak tartott Joe Buissink már Annie Leibovitz, a Vanity Fair fotósának családja számára is készített esküvői képeket, de számos más híresség, mint Jennifer Lopez és Jessica Simpson is őt választotta a nagy napon. A dán születésű Buissink szokásos magazinfotói mellett 12 éve fényképez lakodalmakat, de ettől függetlenül a megújulást és a folyamatos tanulást tartja a legfontosabbnak munkájában. A honlapján elérhető portfoliójában olyan különleges képeket találhatunk, amelyek nem csak a rajtuk szereplő ifjú pár számára értékesek, műalkotásként is megállják helyüket.

A profi Buissinkkal ellentétben Alisha és Brook Todd jóformán autodidakta módon képezte ki magát fotoművésznek, céljuk kimondottan az üzlet volt, s később saját stúdiót nyitottak San Franciscoban. A sikert Oprah Winfrey hozta meg a számukra, amikor az ismert tévéműsorában készítettek képeket egy esküvőről. Látásmódjuk nem feltétlenül egyedi, de talán pont ezért kedveltek:  könnyebb képeiket befogadni.

A vicces nevű Bambi Cantrell viszont pont különleges, sajátos stílusával tűnik ki. Biztos nem tetszenek mindenkinek kicsit művészkedő, kicsit sznob, de kétségkívül jól megkülönböztethető képei, amelyek általában valamilyen történetet mondanak el. A hölgy szintén a divatszakmából pártolt át és elsősorban a menyasszonyok vágyait célozza meg romantikus beállításaival, amelyeken a házasulandókat a legfurább helyzetekben is igyekszik szépnek ábrázolni.

A sajtófotó stílus egyik legjellemzőbb képviselője az ausztrál Jerry Ghionis, aki képei látszólagos spontaneitása ellenére nem szeret várni a pillanatra, hajlamosabb létrehozni inkább a megfelelő helyzetet. "Nem pózoltatom a párokat, ellenben úgy buzdítom és irányítom őket, hogy egyszerre tűnjenek természetesnek és elbűvölőnek" - mondta módszeréről. Több esküvői fotóversenyen is elnyerte már a fődíjat, honlapján teljes albumok is végignézhetőek, ami sokkal teljesebb képet ad a magyar és a nemzetközi ízlés közötti különbségről.

Mert Magyarországon ilyen szintű esküvői fotókra nem igazán van kereslet, a párok nem szívesen adnak ki egy igazán jó fotósért a többszázezer forintot, még akkor sem, ha minden másban a legjobbra vágynak a boldogító igen kimondásának napján.

Az American Photo esküvőfotós listájának további mesterei:

Denis Reggie
Jeff Ascough
Christian Oth
Stephen and Jennifer Bebb
David Beckstead
Kevin Kubota 

Végül pedig ízelítőül egy profi esküvői videó, kattintson kétszer:


Kádár Mónika