Aki még az anyját is eladná néhány millióért
Van, akinek nem elég, hogy milliomos, többet akar, akár az anyja egészsége, élete árán is. Morbid "elő-örökösödési botrány" az Egyesült Államokból.
© AP |
Amikor a gazdag férj meghalt, a hamarosan 105 éves, és már akkor sem fiatal Brooke nem ment újra férjhez, átvette az alapítvány szerteágazó jótékonysági munkájának irányítását. Astor személyisége és a szétosztott 200 millió dollár megtette hatását: bár születésénél fogva nem tagja az amerikai arisztokráciának, a sokéves társadalmi munka és pénzosztogatás során fontos emberekkel ismerkedett meg, a legjobb körök is befogadták.
Brooke Astor adakozott a New York-i közkönyvtárnak, a vakok javára, az anyák számára, segített érzelmileg zavart gyerekeken, kapcsolatban állt a Friss Levegő Alappal és dolgozott kórházakkal – nem nagyon volt olyan cél, idea, mely érdekében ne tett volna valamit. Jótékonysági munkája mellett remek ízlését is csodálták, híres volt mindig elegáns megjelenéséről. Megkapta az Elnöki Szabadság Medált, amely Amerika legmagasabb civil kitüntetése, barátai közé tartozik Henry Kissinger volt külügyminiszter, egy Rockefeller és Annette de la Renta, a világhírű divattervező felesége.
Astor és Kissinger |
Tony Marshall, Mrs. Astor fia természetesen mindent másképp lát, ártatlanságát a sajtónak kiadott közleményekben bizonygatta. Szerinte a bosszúálló személyzet és pénzéhes utóda koholmánya az összes vád, a kedves mamát tökéletesen ellátták. Bár a történetben valóban szerepelt elbocsátott sofőr, komornyik és szakács, az unoka mellé álltak Mrs. Astor nagyhatalmú barátai is, és vallomásukkal igazolták, hogy maguk is látták a vádakban említett hanyagságot és rosszindulatot.
Tony Marshallról senkinek korábban sem túl jó véleménye senkinek, de nagyon rosszat sem mondtak a volt CIA-ügynökről és nagykövetről, sőt producerként több díjat is nyert és az alapítványnál végzett munkája is elfogadható volt az ügyvédek szerint.
A gondok akkor kezdődtek, amikor Tony megismerkedett Charlene-nel, és a nő, a 90-es években nagy port felvert botrány keretében, elhagyta lelkész férjét a kedvéért. Mrs. Astor az összes szemtanú szerint ki nem állhatta a második Mrs. Marshallt, amíg képességei teljes birtokában volt, jogi lépéseket is tett ellene. Éppen ezért szúrt szemet a bíróságnak, hogy Tony a feleségének ajándékozta a híres nyaralót és az ékszerek kölcsönvétele is furcsán hatott.
Brooke Astor ügye a szokásos bulvárlapok után nemrég a Vanity Fair és az amerikai Vogue lapjait is megjárta. Az eset egyre inkább a méltóságról, az öregségről, a halálról és a jogokról, lehetőségekről szól. Nyilvánvaló, hogy egy 105 éves, időnként kómás állapotú, több súlyos betegségtől is szenvedő embernek nem feltétlenül az javít az állapotán, ha három helyett hat ápolónő gondoskodik róla, és ha francia séf táplálja, valamint a saját limuzin és a hozzá való sofőr is feleslegesnek tűnik. Ahogy azt Charlene Marshall igen éleslátóan megjegyezte: "Nem mindenkinek van a Park Avenue-n luxus lakása és személyzete."
A bíróság szerint azonban, legyen az illető bármilyen egészségi és mentális állapotban, ha korábbi nyilatkozatai szerint erre vágyik és a pénze is megvan rá, akkor meg kell, hogy kapja, függetlenül attól, hogy a türelmetlen és mohó örökösök mit gondolnak erről. A Marshall-házaspár megítélésén persze a vizsgálat során kiderült ügyeskedések sem segítettek, ezért végül Tony Marshalltól megvonták a felügyeleti jogot és azt Annette de la Renta és a JP Morgan Chase Bank kezébe adták. Sokak szerint az igazi harc csak Brooke Astor halála után kezdődik majd.
Kádár Mónika