Ne erőltessük a kreativitást!
A kreativitást kutatva meglepő kapcsolatra bukkantak egy stanfordi idegtudományi vizsgálatban.
Allan Reiss és kollégái a Pictionary társasjátékból kölcsönzött rajzolásos technikával mérték a résztvevők alkotókészségét, miközben agytevékenységüket is monitorozták.
Azt találták, hogy a kreatív problémamegoldás a kisagy fokozott aktivitásával járt együtt.
A kisagy az agy hátsó részén található struktúra, amelyet eddig főként mozgáskoordinációs központként ismertünk, azaz olyan funkcióért felelős területként, amelynek kevés köze van az újító szellemhez.
Kimutatták azt is, hogy a végrehajtó funkciókért – a figyelem, a tervezés, a döntéshozatal magasabb rendű folyamataiért – felelős agyterületek aktivitása rombolja a kreativitást.
Mindez azt jelenti, hogy nem érdemes tudatosan törekedni a kreativitásra, hiszen a szándékossággal a végrehajtó funkciók struktúrái aktivizálódnak.
„Minél többet gondolunk rá, annál inkább elrontjuk” – foglalta össze Reiss, aki szerint elképzelhető, hogy a kisagy a teljes agy egyfajta koordinációs központja, és a többi terület hatékony működését segíti.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.