A traumákat meg lehet dolgozni, és van lehetőségünk egy minőségibb életre – derül ki a HVG Pszichológia podcast-csatornáján elérhető beszélgetéssorozat negyedik adásából. L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus részletesen beszél a trauma természetrajzáról, a bántalmazás öt típusáról és a kilábalás lehetőségéről.
„Ma már nagyon sokan kérnek segítséget, és mindenkinek van egy egészséges énrésze, ami megerősíthető” – fogalmazza meg ezt a reményteli szakmai kijelentést L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus a HVG Pszichológia podcast-csatornáján elérhető, különböző tematikára épülő négyrészes sorozat záró adásában.
A Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztője által vezetett beszélgetés témája traumáink felismerése és feldolgozása köré épült. Noha nem biztos a traumákból való százszázalékos felépülés, mégis lehetőségünk van arra, hogy minőségibb életet éljünk – hangzott el az adásban.
A gyerekek a legvédtelenebbek
A trauma egy olyan váratlan esemény, amire nem tudunk felkészülni, olyan irányból érkezik, amire nem számítunk; elkerülhetetlennek tűnik, és intenzív érzelmi reakciót vált ki belőlünk. Következményeit illetően döntő szereppel bír az életkor és a személyiség fejlettsége. Minél korábbi életkorban következik be a traumatizáció, annál nagyobb az általa kiváltott szenvedés, illetve a hatása erőteljesebben jelenik meg. L. Stipkovits Erika szerint a legsúlyosabb traumák a háborúk, a korai kötődésben megjelenő és a testet (és vele együtt a lelket) érő bántalmazások.
A traumákkal szemben a gyerekek a legvédtelenebb korcsoport – derül ki a beszélgetésből. Mint elhangzott, a gyermekkori bántalmazások legalább öt típusa ismert, és a szakember részletesen ismertette az érzelmi, a fizikai és a szexuális bántalmazás jellemzőit. Mint kiderült, az elhanyagolás, illetve a bántalmazás szemtanújának lenni szintén traumatikus hatással bír.
Figyelmeztető jelek
A szexuális abúzusra kitérve elhangzott, hogy kisebb arányban ugyan, de fiúk is áldozatul eshetnek. A klinikai szakpszichológus figyelemre méltó jelenségnek nevezte, hogy miközben gyermekeinket alapvetően az idegenektől féltjük, a szexuális bántalmazások kilencven százalékában a bántalmazó a családon belüli vagy az ismerősi körből származó ember.
Sajnos a bántalmazottak – aminek számos oka ismert – a legtöbb esetben egyedül maradnak a traumáikkal. Ugyanakkor legalább húsz olyan tényező, intő jel létezik, amelyekből arra következtethetünk, hogy a gyermek bántalmazás áldozatává vált. A viselkedésváltozás csak az egyik ilyen jel – derül ki az epizódból.
Életünk legfontosabb kérdései
A feldolgozási folyamathoz elengedhetetlen, hogy szembe tudjunk nézni a traumánkkal, ne tagadjuk, ne bagatellizáljuk – mondta el L. Stipkovits Erika. Ez legtöbbször csak terápiás keretek között biztonságos, és sokszor nem is a traumával, hanem a tünetekkel kezdődik. A klinikai szakpszichológus kiemelte, hogy a traumából való szabadulás alappillére a megfelelő, a traumához értő terapeuta támogatása.
Az önismereti beszélgetéssorozat a népszerű szakember többek között a Még közelebb önmagunkhoz című, legújabb könyve alapján igyekszik válaszokat adni életünk talán legfontosabb kérdéseire: Vajon felülírhatók-e érzelmi mintáink? Hogyan hatnak transzgenerációs traumáink a személyiségünkre? Milyen negatív testi-lelki érzeteket és tüneteket érthetünk meg és „gyógyíthatunk” az önismeret segítségével? Mi a boldogság és a spiritualitás valódi természete?
Az epizódokat itt hallgathatja meg:
- epizód: Érzelmeink születése, családi mintáink kezelése
2. epizód: A negatív érzelmek pozitív oldala
3. epizód: Kapcsolatok és spiritualitás
4. epizód: Traumáink felismerése és feldolgozásuk
L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, integratív hipnoterapeuta, a Személyiségfejlesztő Akadémia alapító-igazgatója. Több évtizedes tapasztalattal rendelkezik pszichés- és személyiségzavarok, családi, párkapcsolati és életvezetési problémák feltárásában és kezelésében. Számos helyen tanít, rendszeresen publikál és országszerte tart előadásokat. Az Integratív Pszichoterápiás Egyesület elnökségi tagja, a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Pszichológiai Társaság tagja. Eddig megjelent könyvei itt elérhetők.
A Személyiségfejlesztő Akadémia kereteiben belül érzelmi intelligenciafejlesztő és személyiségfejlesztő képzés folyik 2017. óta L. Stipkovits Erika szakmai vezetésével. Gyakorlaton és tapasztaláson alapuló, önbizalom- és önbecsülésfejlesztő, konfliktus- és stresszkezelő, hatékonyság- és motivációnövelő szakképzés azoknak, akik egy új szakmát tanulnának miközben saját maguk is szeretnének fejlődni.
Lippai Roland
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!