Számos tényezőt nem tudunk előre kiszámítani a párkapcsolatunkban. De van egy dolog, ami a mi kezünkben van: hogy mennyire vagyunk képesek arra a belső feldolgozási folyamatra, amelyet tudatosságnak nevezünk.
A tudatosság olyan folyamat, amelyben aktívan észlelünk, feldolgozunk, és az adott helyzetre következtetéseket vonunk le, akár felhasználva a korábban tanultakat. Egyfajta akarat eredménye, amely arra irányul, hogy képesek legyünk új reakciókat, viselkedést kialakítani, uralkodni az ösztöneinken, indulatainkon, tetteinken annak érdekében, hogy elérjük a céljainkat.
Nem meghátrálásról, lemondásról vagy meghunyászkodásról van szó, hanem arról, hogy a cselekedeteink a leghatékonyabban segítsenek bennünket. A tudatosság az életünk minden területén jelen lehet, a magánéletben és a szeretetkapcsolatainkban éppúgy, mint a munkában, a hobbijainkban.
Rózsaszín ködben és utána
A párkapcsolat – bármennyire is érzelmi alapú – működésképtelenné válhat a tudatosság megléte nélkül. Mivel a mindenkori élethelyzeteink ránk gyakorolt hatásairól az érzelmeink tájékoztatnak minket, érzelmi kapcsolatainkban nehezebb tudatosan észlelni a valóságot.
A romantikus kapcsolat elején a „rózsaszín ködöt” okozó feniletilamin félretájékoztat: ideálképet alkotunk a másikról, és képesek vagyunk mindent elfogadni és semmit sem észlelni azokban a helyzetekben, amelyekben esetleg jól jönne egy kis józanság. A szerelem elvakít – tartja a mondás, és ez tényleg így is van.
Aztán jön a következő időszak, amikor a pár két tagja elfogadja, hogy ideje tényleg megismerni egymást. Csakhogy a reális kép legtöbbször negatív irányban tér el az ideálképtől, és a szembesülés a valósággal gyakran csalódást okoz. Ugyanakkor ez a folyamat izgalmas, mert látni kezdjük a másik valódi arcát (és a sajátunkat a kapcsolatban), illetve az értékeket és a tartalmat kettőnk viszonyában. Ilyenkor aztán tényleg szükség van a tudatosságra!
Közös platform
Eddigi tapasztalataim szerint nem létezik olyan párkapcsolat, amelyben a sok öröm ellenére ne lennének konfliktusok, nehezebb időszakok, krízisek. Természetesen az sem mindegy, hogy miképp definiáljuk ezeket, ugyanis az eltérő vélemény, a nézeteltérések és az ezekből származó vita teljesen egészséges, hiszen két ember eltérő környezetből, családból érkezik, ahol mások voltak az érzelmi kifejezés eszközei, mások a családban betartandó szabályok, elvek vagy célok.
Mindezeket meg kell ismernünk egymásban, hiszen az összecsiszolódás csak akkor zajlik könnyedén, ha kiismerjük, elfogadjuk egymást, és képesek vagyunk új, immár közös platformra jutni. A tudatosság ebben az esetben azt jelenti, hogy képes vagyok elfogadni a különbözőséget, és képes vagyok, sőt akarok keresni a másik számára is elfogadható megoldást. Ezáltal a kapcsolatban konstruktív szerepet vállalok, remélve, hogy a másik is így tesz.
Olvassa tovább Dr. Belső Nóra pszichiáter cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben egyensúllyal, tudatossággal foglalkozunk.
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!