Singer Magdolna gyásztanácsadó Élethazugságok című új könyvében olyan sorsokat tár elénk, amelyek főszereplői gyászolók, akik szerettük halála után szembesülnek annak kisebb-nagyobb titkaival. Főleg nagyobbakkal, derül ki az itt közölt előszóból.
Munkám során a legkülönbözőbb titkokkal találkozom, amelyek csak a hozzátartozó halála után kerülnek napvilágra. Az foglalkoztatott, hogyan alakul a gyászfolyamat akkor, ha az elhunytról olyasmi derül ki, ami a meglepetés erejével hat, és a feldolgozása külön feladatot ró az itt maradóra.
Ez lehet olyasmi, ami kevésbé traumatikus, nem okoz jelentős csalódást, nem vet különösebben rossz fényt az elhunytra, például egy eltitkolt betegség. Ilyenkor a gyászolónak a jóvátehetetlenség fájdalmával kell megküzdenie; hiszen, ha ismerte volna szerette titkát, akkor másképpen viszonyult volna hozzá, talán jobban tudta volna segíteni, máshogyan alakította volna az életét. A megválaszolatlan kérdések, a mardosó befejezetlenségérzés ilyenkor is megnehezítheti a feldolgozást.
Az is lehet, hogy bár vétségnek gondolja a gyászoló, amit az elhunyt titkolt, alapjaiban nem csalódik benne, mert a rejtegetett dolog nem akkora súlyú, vagy életének csak rövidebb szakaszát érintette, és az sem ellene irányult. Akár jó szándék is vezérelhette, amikor a titok őrzése mellett döntött, mint például egy örökbefogadás eltitkolása esetén. Ez utóbbi esetekben is sokáig foglalkoztatja a gyászolót a feltárult tudás, de hamarabb eljut a megbékéléshez.
Megbocsáthatatlannak tűnő titkok
Mi történik, ha a kipattant titok egyenesen megbocsáthatatlan a gyászoló szemében? Olyasmi, amivel nem tud mit kezdeni, csak tehetetlenséget él meg, amiért szembesíteni sem tudja már az elhunytat a tettével? Például egy végletekig becsület es nagypapáról kiderül, hogy besúgó volt; egy nő a házasságba csempészett kakukkfiókaként élte öntudatlan gyermekéveit; egy testvérről megtudják, hogy anyagi gazdagságát nem jól menő vállalkozásának köszönheti, hanem bűnöző életmódjának.
Egy munkatárs halála után erotikus fotók és levelek kerülnek elő feltételezett szeretőjéről, a kollégák pedig nem tudják, szabad-e ezeket is átadniuk a feleségnek a többi holmival együtt. Egy kisközségben élő fiatalasszony azzal a rejtéllyel néz szembe, hogy pár hete elhunyt férje sírjára rendszeresen friss virág és mécses kerül. A szomszéd sírnál kapirgáló idős aszszony egy nap felvilágosítja, hogy az odaadó látogató nem más, mint Jucika, a hűségesnek hitt férj szeretője.
Egy huszonéves fiú azt meséli, hogy anyja halála után tudta meg, hogy van egy korábban született, eltitkolt nővére, akit halmozott fogyatékossága miatt intézetbe adtak a szülők. Egy család döbbenten veszi tudomásul, hogy nem ők az apa örökösei, hanem annak kedvese, aki ráadásul férfi.
Tudatlan tündérek
Két nagyon szép film is szól arról a drámáról, amit a gyászoló megél, miután feltárul előtte valami, amire álmában sem gondolt. Ferzan Özpetek Tudatlan tündérek (Le Fate Ignoranti) című filmjében egy férfi a megbélyegzettség szégyenétől félve kényszerül hamis életre. Miután autóbalesetben meghal, az özvegye rájön, hogy a párjának volt egy titkos élete. Megtalálja a szeretőt, egy kommunában élő férfit. Képesek meglelni egymásban a támaszt, miközben közösen gyászolják a hőn szeretett társat.
A másik film Aleem Khan Szerelem után (After Love) című drámája. Az angol özvegy pakisztáni származású férje halála után döbben rá, hogy társának a csatorna túloldalán is volt egy élete, feleséggel és gyerekkel. Nemcsak az árulás fájdalmával kell megküzdenie, de súlyos válságba kerül, mivel a férje kedvéért áttért az iszlám hitre, így megroppant identitástudatának újradefiniálása is kihívás számára.
Hosszú út az elfogadásig
A könyveimben szereplő, történetüket megosztó személyek hasonlókat éltek meg, mint az imént felsoroltak. Találkozunk kisebb, könnyebben megbocsátható titkokkal, de egészen megdöbbentőekkel is. A hozzátartozók őszinte vallomásaiból megtudhatjuk, hogyan érte őket mindez, mit éreztek az első pillanatokban, hogyan befolyásolta ez a gyászukat. Egyesek nagy utat jártak be, míg eljutottak az elfogadásig és megbocsátásig, másoknál még tart a hozzátartozójukkal vívott belső küzdelem.
Miközben halálról és gyászról olvasunk, az életről tanulunk. Leckét kapunk arról, hogyan érdemes élni az életünket önmagunk és a szeretteink miatt, és hogyan rendezzük az örökül hagyott dolgainkat, hogy a halálunk után ne okozzunk csalódást az itt maradóknak.
Singer Magdolna író, gyásztanácsadó
Jöjjön el a következő HVG Extra Pszichológia Szalonba, ahol Singer Magdolna és Orvos-Tóth Noémi pszichológus beszélgetnek az élethazugságokról. További infó és jegyvásárlás itt.
A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban a bizonytalan jövőre való felkészüléssel foglalkozunk. Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.