Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. augusztus. 07. 18:30

Eltalálja, kik boldogabbak: az apák vagy az anyák?

Úgy tűnik, a mélyebb okokról nem igazán esett szó ebben az amerikai kutatásban.

Bár az apukák egyre gyakrabban veszik ki részüket a gyereknevelés terheiből, az, hogy az ő arányuk kisebb, úgy tűnik, nekik kedvez.

Legalábbis erre utal, hogy a kutatások szerint jóval elégedettebbeknek és boldogabbaknak vallották magukat, mint az anyukák.

A Journal of Family Issues című szaklapban nemrég publikált amerikai vizsgálat készítői például azt firtatták, melyik szülő mennyi időt tölt a gyerekével, egyrészt az alapvető igényeinek kielégítésével, másrészt melyikük mennyit játszik vagy sportol vele, jellemzően ki segít neki a tanulásban, ki viszi orvoshoz vagy iskolába.

A kutatók arra jutottak, hogy a gyereknevelés érzelmileg igencsak igénybe veszi a szülőket, ám nem egyforma mértékben.

Az apák általában boldogabbak, kevésbé stresszelnek és kipihentebbek, mint az anyák.

A Psychology Today honlapon idézett más kutatások arra is rámutattak, hogy az apák „előnye” korántsem csak addig tart, amíg pici a gyerek, hanem a családi élet során végig megmarad.

Így például több gyerek nevelésekor az anyákra mindvégig nagyobb felelősség, és így erősebb stressz nehezedik.

A kamaszkorban sem egyenlítődnek ki az esélyek: mindkét szülőt megviseli ugyan a gyermek leválásának kezdete, de az apák ennek feszültségeiből is kevesebbet kapnak.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.