Egy-egy regény vagy vers elindít többnyire elindít bennünk valamit, szinte megváltozik tőle az életünk. Egy új művészetterápiás irányzat az irodalmi szövegek ilyen varázserejét aknázza ki.
Irodalmi szerkesztőként és szenvedélyes olvasóként évtizedek óta szoros kapcsolatban állok a nyelvvel. Megtapasztaltam azt az erejét, amivel egy verseskötet, egy novellagyűjtemény vagy egy regény képes bevonni új, ismeretlen világba, amelyben valaki más szempontjából látunk mindent. Ehhez a nyelv által létrejött „ismeretlen” világhoz többnyire kapcsolódni tudunk valamilyen módon: érzésekkel, legyenek azok akár ellenérzések, vagy azonosulni tudunk bizonyos elemeivel (szereplőivel, gondolataival).
Szeretem a munkám, és szeretem átélni olvasóként is ezt az élményt, így amikor megtudtam, hogy létezik olyan terapeutaképzés, amelynek alapja az irodalom, a szöveg, a nyelv, úgy éreztem, megtaláltam, valamit, amire nekem éppúgy szükségem van, mint azoknak, akik egykoron hozzám fordulnak majd. Ezek után már csak az volt a kérdés, hogyan lehetek biblioterapeuta? Így hangzik ugyanis a hivatalos elnevezés, ezen az egyetemi kiegészítő szakon tudnak képesítést szerezni azok, akik elhivatást éreznek hozzá, és akiknek korábbról van már diplomájuk.
Az Amerikából származó szisztematikus módszer, a biblioterápia „beceneve” az irodalomterápia. Nyilván pontosabb az eredeti, de az alapján joggal gondolhatja bárki, hogy akkor ennek a terápiás módszernek a Bibliához van szoros köze, de nem. A biblioterápia elnevezés könyvekkel gyógyítást jelent, ami persze további magyarázatra szorul. Nagyon ritka, bár általam is vágyott lehetőség, hogy a terapeuta egyetlen teljes könyvet, mondjuk regényt használjon a terápiás folyamatban. Ennek az az egyik oka, hogy nehéz találni olyat, amelyik több embert bevonz egyetlen csoportba, és mindegyiküket érdeklő, izgalmas tematika építhető rá.
Fejlesztő terápia
Az irodalomterápia a művészetterápiák egyike, amelynek folyamatában irodalmi művek olvasása, közös értelmezése indítja el a terápiás folyamatot. Az irodalomterápia lényege, hogy a kliensek és a terapeuta között, de inkább „körül” ott van egy szöveg. Ennek kiválasztása a terapeuta feladata. Lényegében bármelyik mű alkalmas lehet arra, hogy kiindulópontja legyen egy terápiás alkalomnak: regény, novella, vers, dráma vagy ezek részletei.
A terápiás folyamat témáját és ívét a terapeuták megelőlegezik, az érdeklődők ennek ismeretében kapcsolódnak a csoporthoz. (Az irodalomterápia alapvetően csoportterápia, de alkalmazható egyénileg is. Ez esetben egy előzetes beszélgetés után indul el útjára a szöveg, a terapeuta és a kliens hármasa.) Az ilyen típusú csoportok arra irányulnak, hogy mélyítsék a tagok önismeretét, vagy kísérjék őket egy élethelyzetben – ezt fejlesztő terápiának nevezik.
Az irodalomterápiát használják mentális betegeknél kiegészítő terápiaként, klinikai körülmények között is. Ez esetben az irodalomterapeuta pszichológus vagy pszichiáter is egyben, vagy az utóbbi szakemberek egy teamben dolgoznak az irodalomterapeutával. De nemcsak nekik segít az irodalomterápia, hanem mindenkinek, aki úgy érzi, jobb megelőzni, hogy mindaz, ami nap mint nap foglalkoztatja, ami nap mint nap problémát okoz neki, évek múltán is pont úgy legyen jelen az életében, mint most.
A mentális egészség megőrzésének nélkülözhetetlenségét, a változás vagy változtatás lehetőségét még mindig sokan elutasítják, bár az elmúlt évtizedekben növekedett azok száma, akik elkezdtek gondot fordítani a bennük végbemenő folyamatok tudatosítására. A csoportozás előnye, hogy a felvetődő élethelyzetek, gondolatok, problémák, elakadások, bár egyéniek, mindig felfedezhető bennük közös nevező, és a terápiás csoport tagjai nagyon gyorsan fel is ismerik ezeket, így hamar enyhül bennük a csoporthelyzet adta szorongás, növekszik a kapcsolódási pontok száma és az önfeltárulkozás mélysége.
Olvassa tovább Péczely Dóra könyvszerkesztő, irodalomterapeuta cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.