Epres Panni podcastjának újabb részében a még mindig rejtélyes autizmusról, az azt övező tabukról és a tényekről beszélgetett az autizmus-spektrumzavarral diagnosztizált Oravecz Lizankával és szerzőtársával, Orosz Ildikóval.

„Az a nagyon ambivalens kép alakul ki rólunk, hogy ez most vagy nagyon hülye, vagy nagyon okos” – számol be tapasztalatairól a 41 éves Oravecz Lizanka Epres Panni Lelked rajta! podcastjának negyedik adásában. Ő a fiatalságát azzal töltötte, hogy megpróbálta kideríteni, miért más, mint a többiek. A rendkívül intelligens, humoros, önálló és kitartó nő mindig is jól tudta kompenzálni hátrányosságait – többek között ezért is nehezítette meg az őt vizsgáló szakemberek dolgát.

Az 1990-es években kezdett el utána járni annak, vajon miért érzi magát mindig kívülállónak: olyan súlyos pszichiátriai problémákat állapítottak meg nála, mint depresszió, evészavar vagy borderline személyiségzavar. Csupán a véletlennek köszönheti, hogy 32 éves korára a főbérlője – a terület szakértője – megállapította: autizmussal küzd.

Kalandos útjáról és a benne zajló érzésekről Orosz Ildikó újságíró-szerkesztővel 2017-ben írt közösen könyvet Lizanka címmel. Nem is sejtenénk, hogy az emberiség mennyi hasznát vette az autistáknak: lehet, hogy még mindig barlangban élnénk, ha nem lettek volna olyan emberek, akik a társaságtól távol kövekget pattingattak, és azt vizsgálták, milyen következménye lesz a tevékenységüknek – emelte ki az újságíró. Manapság ugyanis számtalan találmányról feltételezik, hogy autizmussal élő ember fedezte fel, ilyenek a pattintott kőszerszámok is.

A közbeszédben is gyakran szóba kerül az autizmus, mégsem tudjuk igazán, kik az autisták. Oravecz Lizanka hangsúlyozza: az autizmus nem betegség, hanem állapot, ugyanis nem gyógyítható. Egy genetikailag meghatározott, velünk született állapotról van szó, amit nem lehet „elkapni” vagy „menet közben megszerezni”. „Vagy szobanövényként gondolnak ránk, akik értelmi fogyatékosak, önellátásra képtelenek, vagy a másik véglet: a szociálisan alulképzett zseni, aki megoldja a világ problémáját” – utal a két szélsőséges álláspontra. Az autizmus a kettő között van – végtelen számú variációval.

Lizanka önismereti útja igazi szakemberré képezte őt: érdekvédelmi munkát végez, országos előadásokat tart, és egy diplomát is szerzett. Jelenleg tanári mesterképzésen tanul, annak érdekében, hogy oktatóként másokon segíthessen: „Hogyha csak egy-két fiatalt megmentek attól, hogy végigmenjen azon a poklon, amin én egykor, már megérte. Ez számomra misszió.”

Hallgassa meg a Lelked rajta! podcast negyedik epizódját:

A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.