Klímakölcsön visszajár.
Komoly fejtörést okoz ma a szociálpszichológusoknak az a kérdés, hogyan motiválhatók az emberek a környezettudatosabb beállítottságra a jövő generációinak érdekében.
Az amerikai Massachusetts Amhersti Egyetem és a Pennsylvaniai Egyetem kutatói a reciprocitás, az adok-kapok kölcsönösségének alapvető emberi normájából kiindulva ugrottak neki a vizsgálódásnak.
A jótettek lekötelezettséget és viszonzási szándékot váltanak ki az emberekből, a „tartozás” pedig evolúciós nézőpontból más irányba is törleszthető.
A kutatók a kérdéseikkel mások olyan múltbéli cselekedeteit idéztették fel a kísérleti alanyokban, amelyek most az ő hasznukat szolgálják.
Ez a gondolati utazás hálát és morális kötelezettségérzést váltott ki a megkérdezettekből.
Ez arra sarkallta őket, hogy viszonozzák jótevőik múltbéli tetteit azzal, hogy a jelenben ők tesznek gesztusokat a jövő emberei számára — derül ki a kutatók Personality and Social Psychology Bulletin online felületén nemrég publikált eredményeiből.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a hála, a bizalom és a remény érzéseivel foglalkozunk.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.