Elképzelhető, hogy gyermekünk mostanra látott már pornográf felvételeket, akár véletlenül futott bele, akár egy barátja mutatta neki, akár a szex iránti kíváncsiságból maga keresett rá.
Kutatások szerint a 11–16 évesek 53%-a már látott nyíltan ábrázolt szex jeleneteket az interneten, és a gyerekek fele 14 év alatti volt. Tehát sosem túl korai (és sosem túl késő) a pornóról beszélgetni. Ugyanis miután az első sokkon túl vannak, sokan útmutatónak használják, vagy önkielégítéshez, vagy pedig a feszültség, az unalom elűzésére.
A pornó a szexet általában brutálisnak, a nőket pedig tárgyként mutatja be. A zavarba hozó beszélgetések helyett próbáljuk a témát a megfelelő pillanatban felhozni, és a kérdést megfelelő távolságból, kiegyensúlyozottan kezelni.
Mit tegyen a szülő? Íme a 8 alapelv
1. Indirekt módon közelítsünk. Ha megnémul, amikor a szexualitást hozzuk szóba, próbáljuk inkább így: „Azt olvastam, a fiúk átlagosan 11 éves korban látnak először pornót. Ez elég korai. Te mit gondolsz erről?”
3. Beszéljünk a pornóban rejlő üzletről. Mondjuk el, hogy a pornóipar egy globális, profitorientált ágazat, amely a legszélsőségesebb jelenetek bemutatásával csábítja a fizető ügyfeleket.
4. Beszéljünk az emberi tényezőről. Tisztázzuk, hogy a pornó nemcsak szimpla, ingyenes szórakozás, hanem olyan nők és lányok kihasználása, akik akár kiskorúak vagy szexkereskedelem áldozatai is lehetnek.
5. Beszéljünk a realitásról. Magyarázzuk el, hogy a pornóban látható testek természetellenesek, a férfiak péniszét sokszor műtéttel nagyobbítják, a nők pedig általában teljesen szőrtelenítik és plasztikai műtéteknek vetik alá magukat.
6. Ne csak a fiúkat szólítsuk meg. A fiúk gyakrabban és tudatosabban használják a pornót, de sokszor a lányok is nézik. Érezhetik a hatását abban, ahogy a fiúk bánnak velük, de abban is, hogy a számukra kellemetlen dolgokra is rávehetőek lesznek.
7. Magyarázzuk el a hatását az agyra. Pornó nézésekor dopamin (boldogsághormon), majd pedig oxitocin és vazopresszin szabadul fel. Kutatások szerint ezek ugyanazokat a jutalmazó központokat aktiválják az agyban, mint az élvezeti szerek, és megnehezítik az izgalomba jövést a valós kapcsolatokban.
8. Legyünk megértőek. Ha rájövünk, hogy gyermekünk pornót néz, ne vádoljuk, ne büntessük, ne szégyenítsük meg. Mondjuk el, hogy szívesen beszélgetünk vele a témáról, hogy megértse, milyen hatással van a testére, az agyára és a szexuális fejlődésére.
Érdeklik további, életkorra lebontott tanácsok? Olvassa tovább a Kényes kérdések című írást a legújabb HVG Extra Pszichológia Plusz Kamasz különszámban, amelyben a kamaszkortól a felnőtté válásig térképezzük fel az utat.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja.