Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2021. október. 14. 13:15

A legjobb családokban is előfordul

Pszichés, sőt pszichiátriai szempontból rendkívül sérülékeny életciklus a kamaszkor, hiszen az idegsejtek hálózata a legdinamikusabb fejlődésben van, így az agyban szinte minden esemény, lelki hatás nyomot hagy. Mik lehetnek ilyenkor a veszélyek és miképp előzhetők meg?

A sokféle biológiai és pszichológiai változás miatt számos pszichiátriai probléma ebben az életciklusban kezdődik. Ide tartoznak a szorongásos és kényszeres zavarok, a fóbiák, a hangulatzavarok, az evészavarok (az anorexia és a bulimia) és sok egyéb mentális zavar.

Figyelnünk kell hát a gyermek lelki fejlődésére és az abban tapasztalható rendellenességekre. Az addig is szorongásra hajlamos fiatal szorongásai állandósulhatnak. Bár többnyire csak egy tünet, amely felhívja a figyelmet a serdülő feszültséglevezető módszereinek elégtelenségére, de beavatkozás nélkül önálló életet kezd élni, és egy komplexebb szorongásos vagy hangulati betegség is kialakulhat belőle.

Fájdalmas tünetek

Ilyenkor már nem csupán az elvárt teljesítmény miatt tapasztalható, vagy az emberi kapcsolataiból adódó feszültségek halmazáról van szó, hanem egy önálló zavarról, amelyet a kamasz már nem képes meglévő eszközeivel uralni. Amikor a szorongás már hatással van a mindennapjaira, csökken az iskolai teljesítménye, romlanak a jegyei, nem képes koncentrálni, esetleg már különféle testi tünetei is vannak, érdemes ezt komolyan venni.

Rendelje meg online!

Gyakori, hogy az addig jó étvágyú gyermek fogyni kezd, nem eszik eleget, étvágytalan. Ugyancsak figyelmeztető jel az alvás-ébrenlét ciklusának a megváltozása. A fiatal sokáig fennmarad, gépezik vagy sorozatokat néz, majd reggel nem képes kikelni az ágyból. Szorongásra, depresszióra utalhat az is, ha gyakran panaszkodik fejfájásra, esetleg emésztési zavarokra, székletürítéssel kapcsolatos problémákra.

Viselkedése lehet támadó, de az is előfordulhat, hogy regresszív állapotba kerül, és szinte kisgyerekként keresi a szülő megnyugtatását. Mindenképpen figyelemfelhívó, ha a serdülő elhanyagolja a külsejét, nem törődik a tisztasággal, ha netán szerhasználatra utaló jeleket mutat.

A depressziós tini

A súlyos depresszióval küzdő ember általában semmilyen pozitív impulzussal nem billenthető ki negatív állapotából, nem reagál a dicséretre, s korábbi örömforrása nem szerez neki örömöt. A szorongó, depressziós kamasz elhanyagolja a barátait, szociálisan izolálódik, ritkább esetben, főleg, ha otthon folyamatos kritika éri, elcsatangol, nem megy haza, vagy éppen új barátokat keres, akik között megértésre, támogatásra lel.

Mindez sajnos sok esetben a rossz társaságot és az alkohol- vagy droghasználat felé vezető úton az első lépést jelenti. Egy depresszióval küzdő serdülő páciensem folyamatosan megcsapolta az otthoni alkoholkészletet, amit a szülők eleinte észre sem vettek, csak amikor már rendszeressé vált.

Érdemes tudni, hogy az illegális szerhasználat, illetve a tinédzsereknél egyre gyakrabban tapasztalható alkoholizálás oka, a kíváncsiság mellett, eleinte nemegyszer a szorongás oldására való törekvés. Ez még jellemzőbb ott, ahol a fiatal esetleg a szülők feszültséglevezető manőverei között az alkoholfogyasztást elfogadottnak látja („apám is legurít néhány sört, akkor mi a baj ezzel?”).

Sajnos az sem ritka, hogy a kamaszkori kíváncsiság a drog irányába fordítja a fiatal figyelmét. Menőnek érzi, hogy már ő is kipróbálja, vagy fél a szégyentől, hogy a többiek szemében gyenge gyerek marad. Érdemes tudni, hogy mindez azoknál a fiataloknál nagyobb eséllyel fordul elő, ahol hiányos az érzelmi és mentális igénynek megfelelő családi együttműködés.

Tévútra tévedt

„A legjobb családokban is előfordul” – szokás mondani. De mi az, hogy legjobb család? Lelki szempontból az, ahol a család tagjai egymással bizalommal, szeretettel és megbecsüléssel élnek. Ahol a kamasz hülyeségeire van pozitív reakció, ahol nagyjából tudnak egymás életének a történéseiről, és ahol nem kell szégyenkeznie annak, aki elrontott valamit. A jó család elfogadást, védelmet, erőt és biztatást nyújt minden élethelyzetben.

Ahol mindez hiányzik, ott bizony előfordulhat, hogy a szorongó, depressziós tinédzser talajvesztetté válik. Azzal is szokták védeni a tévútra tévedt kamaszt, hogy a kíváncsisága legyőzte a racionalitását, és hogy egy próba még nem a világ.

Én viszont a drogok kipróbálása ellen is küzdök, hiszen nem egy beteget láttam már, akinél akár egyetlen spangli indított el pánikbetegséget vagy más súlyosabb pszichés problémát. Ezeknek a pácienseknek talán megvolt a hajlamuk az adott zavarra, de a drog kinyitott egy olyan ajtót, amely egyébként talán örökre zárva maradt volna.

Drog és pánikzavar

Jár hozzám például egy fiatalember, aki szülei folyamatos veszekedései közepette töltötte a gyerekkorát, majd nyolcéves volt, amikor elváltak, de az anya új élettársa sem volt jó pótapa. A fiú jó tanuló volt, és nagyanyja mindig biztatta, de már kiskorában sokat félt, szorongott.

Nem kapott útravalót, hogyan kezelje a problémáit, miként vezesse le feszültségét, szorongásait, és amikor kamaszéveiben összecsaptak a feje felett a hullámok, a drogokhoz nyúlt. Egy napon azonban egyszer csak elkezdett kalapálni a szíve, leverte a víz, nem kapott levegőt, azt hitte, ott hal meg. A drogok provokálták ki a pánikzavarát. Jelenleg azon dolgozunk, hogy megtanulja kezelni a problémáit, kialakítsa a saját megküzdőrendszerét.

Olvassa tovább Belső Nóra pszichiáter írását a legújabb HVG Extra Pszichológia Plusz Kamasz különszámban, amelyben a kamaszkortól a felnőtté válásig térképezzük fel az utat.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.