Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2021. augusztus. 31. 13:15

Átok vagy áldás az érzelmi stabilitás?

A csípőből adott válasz persze az áldás, de van itt egy fontos faktor.

A britek több mint ötszázezer fő bevonásával végzett hosszmetszeti kutatásának eredményei elbizonytalanító választ sejtetnek, ha azt a kérdést tesszük fel, hogy jó vagy rossz dolog-e, ha érzelmileg stabilak vagyunk.

A Psychological Science című lapban közzétett kutatásba bevont személyeknek felmérték a személyiségét, illetve az egészségi állapotát.

Az utóbbit önbevallásos alapon és objektív mutatókkal (például vérnyomás, BMI-index, dohányzási szokások).

A következő években figyelemmel követték az elhalálozási mutatókat.

Az adatok elemzésekor érdekes összefüggésre jutottak az Edinburgh-i Egyetem munkatársai: az érzelmi labilitás mint személyiségjegy, azaz a neurotikusság védőfaktorként jelent meg azoknál, akik saját egészségi állapotukat szegényesnek jellemezték.

Ezen belül különösképpen az aggodalmaskodás és a sérülékenységtől való félelem bizonyult hatásos jellemzőnek.

Tehát akik labilisabbak voltak, jobban ügyeltek az egészségükre és tovább is éltek.

A kutatók szerint az eredmények további tisztázó vizsgálódásra adnak okot, ám elgondolkodtató, hogy a neurotikusság éberebbé tehet saját egészségünkkel kapcsolatban.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben örökölt sorsunkkal, a transzgenerációs hatással foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.