Mi a családi titkok funkciója, tartósítószere és szavatossági ideje?

A titok valamilyen történés, tett, gondolat, vágy, érzés tudatos vagy tudattalan elrejtése mások és olykor saját magam elől. Elsősorban kapcsolati termék.

Az, hogy egy kapcsolatba mennyi titok fér bele, vagy mennyi titok terheli, függ viszonyulásomtól a másikhoz, a családhoz, a környező világhoz, és viszont. Függ attól is, mi a hozott családi minta: hogy a származási családban őszintének kellett-e lenni, vagy szabad volt-e őszintének lenni, vagy megérte-e annak lenni, titkot kellett tartani.

Az énhatárok szolgálatában

Rendelje meg online!

A titkok segíthetik és akadályozhatják a fejlődést, a túlélést, az életet. Először is szükség van rájuk a személyiség, az énhatárok kialakulásában. Az újszülött is csupa rejtély, a szülők megfelelő ráhangolódása, majd a kölcsönös összehangolódás segíthet megfejteni, miért sír, mikor alszik jól, milyen gondoskodás kevés vagy sok neki.

De mindig maradnak a gyereknek titkai, rejtélyei, és ahogy fejlődik a kamaszkoron át a fiatal felnőttkorig és tovább, már tudatosan nem oszt meg dolgokat a szüleivel. Ezzel védi saját intimitását. Az ötleteit, a terveit saját maga szeretné átgondolni, vagy a kortársaival, a párjával megbeszélni, és talán a felelősséggel védhető elképzelését szeretné majd a szülőknek elmondani.

Ami nem tartozik másra

hvgkonyvek.hu

Ha egy gyerek személyes titkokat oszt meg a szüleivel, fontos, hogy azt tiszteletben tartsák, ne osszák meg másokkal. „Emlékszem, öt-hat éves lehettem, beszéltem anyámnak, és csak neki az első kis szerelmemről, majd délután ezzel dicsekedett telefonon a barátnőjének. Jó hangosan, hogy mindenki hallja, aki otthon van. Szégyelltem magam, és elvonultam. Nem is vette észre, hogy mennyire megbántott. Szétverte a bizalmamat iránta” – meséli egy bizalmatlan, érettségire készülő fiatalember.

Az is nagyon fontos, hogy a szülőknek, a házaspárnak is lehetnek titkai, ami nem tartozik másra. Lehet ez a titok közös kincs is, például, ha megfogan a várva várt gyermek. Jól működő kapcsolatban nem terhelik meg a gyermekeiket a konfliktusaikkal. Nem tartoznak a gyerekekre a szexuális örömeik és problémáik, és nem a gyerekkel kell először megosztani, hogy „kiszerettem anyádból (apádból)”, főleg nem megosztva a testvéreket.

Ártalmas hallgatás a családban

Nagy károkat tud okozni a titok, ha tartósan fennáll, és megosztja a családot titkot tudókra és nem tudókra. Lesznek megbízók, titokgazdák, titkot sejtők, titokvadászok, kialakulnak titkos koalíciók, cinkos- és esküdttársak, mások elszigetelődhetnek, illetve ez megtörténhet az egész családdal. Ebből a felsorolásból is látszik, hogy ez a titokstruktúra nem a család működését szolgálja, hanem a titok működteti őket, veszi el az energiájukat.

Olvassa tovább Balogh Klára pszichoterapeuta írását a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben örökölt sorsunkkal, a transzgenerációs hatással foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.



Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.