Nem, nem elírás. Vajon éhes vagy ideges?
Általános tapasztalat, hogy az éhségtől ingerlékenyek, idegesek leszünk. Olyannyira, hogy az angolban már saját szó is van az éhség kiváltotta dühös állapotra: a „hungry” (éhes) és az „angry” (mérges) egyvelegéből képzett „hangry”. Magyarul „mérhes”-nek szokás fordítani.
Az Amerikai Pszichológiai Társaság nemrégiben az Emotion című lapban publikálta annak a vizsgálatnak az eredményeit, amelyben Jennifer MacCormack pszichológusdoktorandusz ennek az érzelmi állapotnak a kialakulását vizsgálta.
Szerinte két tényezőtől, a kontextustól és az éntudatosság szintjétől függ, hogy éhségünk hatására keletkező feszültségünket fizikai hiányállapotunknak tulajdonítjuk, és egyszerűen eszünk valamit, vagy más emberekkel és a helyzettel kapcsolatos ellenérzésként fordítjuk le magunknak.
Ez utóbbi esetben kerít hatalmába minket a „hangry” érzelem. A szituációtól egy lépésre távolodva, az érzéseinket végiggondolva azonban könnyen kizökkenthetjük magunkat a tévesen címkézett, felesleges mérgelődés felé vezető folyamatból – ez derült ki a több mint félezer önkéntes részvételével zajló kísérletekből.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, amely lelkünk sötét és napos oldalával foglalkozik.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.