Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2020. május. 22. 12:15

Ha elhagyja a komfortzónáját, azt az álmai is elárulják

Az élet szüntelen változások sora, a boldogságunk és a sikerességünk azon múlik, mennyire tudunk alkalmazkodni ezekhez változásokhoz, és kilépni a komfortzónánkból. A fejlődés lehetősége ugyanis rendre a komfortzónán kívülre esik. A megküzdést, az alkalmazkodást tükrözik az álmaink is.

Minden életszakaszunknak megvannak a jellegzetes feladatai, amelyek tanulást ösztönözhetnek vagy elakadást okoznak. Az életciklusváltások fordulópontjain, az úgynevezett „pszichoszociális krízisekben” a lelkünkben létrejövő növekedési potenciál és a sérülékenység egyaránt fokozottá válik.

Ezeket a kríziseket felismerhetjük az álmok tartalmi mintázataiban is. A visszatérő álmok a megoldatlan életfeladatokra figyelmeztethetnek minket, de kialakulhatnak egy-egy átélt trauma után is. Gyakran kellemetlenek, de valójában segítenek, mert újra és újra megjelenítik a feldolgozásra váró érzelmeket és helyzeteket, mindaddig, ameddig meg nem történik azok meghaladása.

Rendelje meg online!

Egy szép hosszú emberöltő nyolc nagy (és számtalan kisebb) fejlődési krízist tartogat számunkra. Ennek elméletét a német származású amerikai fejlődéspszichológus, Erik H. Erikson írta le a XX. század második felében. A pszichoszociális kríziseinknek két pólusa: jó és rossz, illetve megoldott és megoldatlan kimenetele lehet. A jó megoldások növelik az énerőt, lehetővé téve a sikeres boldogulást, fejlődést.

 

Nézzük meg az e szakaszokra jellemző problémákat, és az azokat kifejező álmokat.

1. Ősbizalom kontra bizalmatlanság (0–2 év)

Az ősbizalom sérülése kapcsolati problémákat, kötődési zavarokat, reménytelenséget és depressziós hajlamot hoz magával. A bizalom problematikájához kapcsolódó álmokban legtöbbször az elhagyatás, elvesztés, megcsalás és reménytelenség jelenik meg.

2. Autonómia kontra a függés, szégyen, kétely (2–4 év)

Ennek a szakasznak a rossz megoldása kényszerbetegséghez, szorongásos zavarokhoz vagy akaratgyengeséghez vezethet. A fogcsikorgatós, fogelvesztéshez kapcsolódó álomtémák, és a bennük megjelenő tehetetlenségérzés sokszor ehhez a krízishez kapcsolható.

HVG Könyvek
3. Kezdeményezés kontra bűntudat (4–6 év)

Aki ebben a pszichoszociális krízisben elakad, az valószínűleg passzívvá, bizonytalanná, döntésképtelenné és önmarcangolóvá válik. Ebben az életszakaszban sokszor megjelenhet a földbe gyökerezés, különféle akadályok és a testi funkciókat (pl. a székelést) megjelenítő lidérces álmok.

4. Teljesítmény kontra csökkentértékűség érzése (6–12 év).

A negatív kimenet ebben az életszakaszban a kisebbrendűségi érzés, és az ezzel járó hátrányok. Tipikus rémálmok ebben a krízisben: kiközösítés, felelősségre vonás, megszégyenülés, tehetetlenség.

Érdekli a többi életciklus és a hozzájuk kapcsolódó tipikus álmok és feladatok? Olvassa tovább Nógrádi Csilla pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, melyben életciklusainkkal foglalkozunk. Keresse az újságosoknál, de meg is rendelheti. A koronavírus járvány-miatt e-könyvként is választhatja.

Vegyen részt a következő online HVG Extra Pszichológia Szalonon június 11-én, ahol Nógrádi Csillával beszélgetünk az álmok jelentőségéről. Jegyek és infók itt.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.