Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2020. március. 04. 07:15

A koronavírus kapcsán újra felmerült: felismerjük az álhíreket?

Jobban, mint egy gép?

A hamis információk terjesztésének megfékezésére hoztak létre hazugságfelismerő algoritmust az amerikai Michigani Egyetem kutatói.

A rendszer az adott szöveg nyelvi jellegzetességeinek (például nyelvtani szerkezet, szóhasználat, összetettség, pontosság) elemzésén alapul, és az emberi ellenőrzésnél is magasabb hatékonysággal, gyorsabban és pontosabban dolgozik.

Rada Mihalcea, a kutatás egyik vezetője szerint a fejtörést számukra nem is magának az írott szöveget elemző algoritmusnak a felépítése okozta, hanem a megfelelő adatok kiválasztása.

Ezért végül valós hírekből hoztak létre saját álhíreket, s ezeken tanították be a programot – olvasható az arXiv oldalán.

Az algoritmus éles tesztelésnél az esetek 76 százalékában járt sikerrel a hamis hírek elkülönítésében, míg a kísérletben részt vevő emberek csak 70 százalékos pontosságot értek el.

Az eszköz hatékony segítséget nyújthat az online portáloknak abban, hogy kiszűrjék a kattintásvadász hamis híreket a valós információk közül.

Hasonló cikkeket a a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, amely lelkünk sötét és napos oldalával foglalkozik.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.

 


hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?