Ahhoz, hogy a jövő generációja a magánélet és a munka világában nálunk jobban el tudjon boldogulni, fejlettebb lelki ellenálló képességre, azaz rezilienciára van szüksége.
Ki ne szeretné, hogy gyermeke megbirkózási képessége minél jobb legyen? A reziliencia boldogabb, sikeresebb élethez és jobb egészséghez segíti a gyermekünket, és szerencsére nem rögzült személyiségvonás, vagyis fejleszthető. Erőssége a gyerek lehetőségein, illetve szüleivel, tanáraival, barátaival kialakított kapcsolatán múlik.
Alakítsuk ki gyermekünkben a négy alaphitet, ahogy azt Sheryl Sandberg és Adam Grant B terv ‒ Hogyan küzdjünk meg a válsághelyzetekkel és találjunk örömöt az életben? című, tavaly megjelent könyve is ajánlja.
1. Bizonyos mértékig képes irányítani az életét.
Egyik kutatásukban a szerzők három évtizeden keresztül követtek nyomon több száz veszélyeztetett gyereket. Mindannyian mélyszegény környezetben nőttek fel, és alkohol- vagy mentális betegség miatt bántalmazták őket. Háromból ketten kamasz- és felnőttkorukra komoly problémákkal küzdöttek. Az egyharmaduk viszont kompetens, magabiztos és gondoskodó felnőtté vált.
Mi volt közös a rugalmasabb, jobb megküzdési képességű gyerekekben? Úgy érezték, ők irányítják az életüket, a negatív történéseket pedig nem fenyegetésekként, hanem kihívásokként vagy lehetőségekként fogták fel.
A reziliens gyerekek felismerik, hogy van erejük és lehetőségük a saját életük alakítására. Szüleik úgy tudják erősíteni bennük az irányítás érzetét, ha egyértelmű és következetes elvárásokat támasztanak velük szemben, amivel kiszámítható környezetet teremtenek.
Érdekli a többi három alaphit? Olvassa tovább Tanács Eszter a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban megjelent cikkét, mely a trauma, terápia, gyógyulás témáival foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk A terapeuta esetei sorozat egyik kötetével, Szondy Máté Olvadás című könyvével. Aktuális számunkat meg is rendelheti.