Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2018. március. 20. 12:15

Egészségügyi megelőzés és spórolás: ezért se vágassa ki egy város a fáit

Heti fél óra a parkban életet menthet.

Már tanulmányok sora igazolta, hogy a természetben töltött idő testnek és léleknek egyaránt jót tesz.

A világ haladó városai ezért egyre többet áldoznak a zöld területek fejlesztésére.

Az ausztráliai Queenslandi Egyetem Danielle Shanahan vezette kutatócsoportja megvizsgálta, mit jelent a jó hatás a gyakorlatban.

Vagyis mennyit érdemes a városlakóknak a természetben tölteniük, hogy javíthassák egészségügyi kilátásaikat.

Brisbane 1583 felnőtt lakója körében végeztek felmérést.

Megállapították, hogy kisebb a depresszió és a magas vérnyomás valószínűsége azoknál, akik legalább hetente egyszer fél órát a parkban töltenek.

Tekintve a szóban forgó népbetegségek kezelési költségeit, a zöld területek megóvása jelentős megtakarítást hozhat.

Költségvetési szempontból is rossz ötlet tehát a természet rovására fejleszteni az épített környezetet – állítják a kutatók.

 

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, mely a trauma, terápia, gyógyulás témáival foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk A terapeuta esetei sorozat egyik kötetével, Szondy Máté Olvadás című könyvével. Aktuális számunkat meg is rendelheti.

 

 


Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.