Ennyit az erkölcsről és a „hűséges típusról”.
Könnyebben ellenállnak a csábításnak, és inkább maradnak hűségesek azok a monogám kapcsolatban élő férfiak, akik oxitocin hormont kapnak – bizonyította a The Journal of Neuroscience című folyóiratban ismertetett tanulmányában René Hurlemann, a Bonni Egyetem kutatója és csoportja.
A kísérletben heteroszexuális férfiaknak oxitocin tartalmú orrsprayt adtak, majd összehozták őket egy-egy vonzó nővel, aki hol közeledett hozzájuk, hol távolodott tőlük; a férfiaknak minden ponton meg kellett válaszolniuk, hogy éppen „ideális távolságban” vagy „kellemetlen közelségben” van-e a nő.
„Mivel az oxitocinról tudjuk, hogy fokozza a bizalmat, azt vártuk, hogy a hatása alatt álló férfiak közelebb engedik majd a nőt, de ennek épp az ellenkezője történt” – mondta Hurlemann.
Az oxitocin hatását nem befolyásolta, ha a nő szemkontaktust kezdeményezett, és az sem, ha nem ő közeledett, hanem a vizsgálati személyt instruálták úgy, hogy mozduljon a nő felé.
Az agy hipotalamusz nevű területén termelődő hormonról korábban már kiderült, hogy segíti az emberi kapcsolatok és a humán kötődés kiépítését, a monogámiában játszott szerepére azonban csak most derült fény.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.