Nem, nem nyomdahibáról van szó.
Más az agyszerkezetük azoknak a rendszeres kokainhasználóknak, akik évek óta fogyasztják az anyagot, de nem alakult ki náluk függőség, mint azoknak, akik függenek a szertől – mutatták ki a Cambridge-i Egyetem kutatói.
A Biological Psychiatry című folyóiratban publikált, Karen Ersche vezette vizsgálat során agyi képalkotó eljárás segítségével mutatták ki, hogy a nem függő kokainozók homloklebenyében természetellenesen nagy az a terület, amelynek a döntéshozatalban és az önkontrollban van szerepe.
A kutatók szerint ez a rekreációs használóknál tapasztalt elváltozás megelőzi a droghasználatot, és ennek köszönhető, hogy rugalmasabban képesek a kokain hatásaira reagálni, sőt feltételezhető, hogy ez segíti olyan előnyös döntések meghozatalát, amelyek minimalizálják a függővé válás kockázatát.
Ugyanez az agyterület jelentősen lecsökkent a függő kokainistáknál, és az elváltozás hátterében éppen a szer fogyasztását gyanítják a szakemberek.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a hála, a bizalom és a remény érzéseivel foglalkozunk.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.