Minek javítani az önértékelésünkön, ha úgyis olyan menő a profilunk?
Pszichés szempontból előnyös is, ártalmas is a saját Facebook-profilunk nézegetése – derül ki Catalina Tomának, a Wisconsini Egyetem kommunikációkutatójának a Media Psychology című folyóiratban publikált kutatásából, amelyben arra kereste a választ, hogyan hat a közösségi háló az önértékelésre és a viselkedésre.
Toma és csapata implicit asszociációs módszert alkalmaztak, amelyben a válaszadóknak pozitív és negatív mellékneveket kellett társítaniuk olyan fogalmakkal, mint az „én” és a „magam”.
A kutatók kimutatták, hogy a saját profiljuk csupán ötpercnyi nézegetése után is jelentősen megnőtt a válaszadók önbecsülése.
A következő lépésben egy egyszerű kivonási feladatot kaptak: a kutatók a számolás tempója és pontossága alapján értékelték, mennyire motiváltak a szereplők arra, hogy jól teljesítsenek a kihívást nem jelentő feladatban.
Kiderült, hogy a profiljukat nézegetők több hibát követnek el, mint a kontrollcsoport. „A facebookozás után az emberek jó véleménnyel voltak magukról, így kevésbé voltak motiváltak arra, hogy jól végezzék a feladatot, és javítsanak önértékelésükön” – magyarázta az eredményt Toma.
Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, május 26-án megjelent számában olvashat, mely test és lélek egymásra hatásával foglalkozik: Hogyan lehetünk harmóniában a testünkkel? Mit üzennek a betegségeink? Mi áll evési zavaraink hátterében? Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat – a kiadónál!