2025-ben életbe lép a digitális akadálymentesítésre vonatkozó EU-szabályozás. A cégeknek érdemes már most készülniük, különben büntetés jöhet. Mutatjuk, hogyan kezdjünk hozzá.
2025 júliusában lép hatályba a digitális akadálymentességre vonatkozó szabályozás Magyarországon, aminek értelmében egyenlő eséllyel kell hozzáférhetővé tenni a digitális környezetet mindenki számára, beleértve a fogyatékossággal, illetve bármilyen okból akadályozottsággal élőket, így az idős embereket is. A közel egy év soknak tűnhet, de a felkészülés hosszú időt vehet igénybe, éppen ezért most érdemes elkezdeni a munkát, ha szeretnénk elkerülni az akár több 100 millió forintos büntetést.
Készüljünk fel időben: de hogyan kezdjünk hozzá?
A Stylers Group Protechtor tudásmegosztó sorozatának következő adásában ezt veszik majd sorra a szakértők. A felkészülés első lépéseként fontos megismerni a magyar jogszabályt, majd az irányelveket, melyek konkrét példákat is közölnek – így pontosan felmérhetjük, milyen előírásoknak kell megfelelni, mely elvárások vonatkoznak vállalkozásunkra, egyáltalán a szabályozás hatálya alá esünk-e. Elengedhetetlen egy részletes akadálymentességi terv kidolgozása is, amely meghatározza a szükséges fejlesztéseket és azok ütemezését. Az audit segítségével feltárhatjuk azokat a hiányosságokat, amik hátráltatják a felhasználókat. Itt olyan problémákra gondoljunk, mint például a felolvasó szoftverek által nem értelmezhető tartalmak, vagy olyan felületek, amikbe nem lehet belenagyítani.
Az implementáció során, amikor a meglévő digitális termékeink és szolgáltatásaink megfelelőségét biztosítjuk, a fejlesztések mindegyikére érdemes alkalmazni az egyetemes tervezés elvét. Ez azt jelenti, hogy a kezdetektől olyan digitális környezet kialakítására törekszünk, mely szem előtt tartja az érthetőség, érzékelhetőség, olvashatóság, robosztusság elveit. Ha érdekelnek a további gyakorlati tippek, érdemes regisztrálni a szeptember 26-ai Protechtor eseményre.
Miért érdemes már most felkészülni?
A világ lakosságának mintegy egyhatoda él valamilyen fogyatékossággal a WHO felmérése szerint, emellett sokan életkorukból adódóan küzdenek kihívásokkal a mindennapokban – ez pedig a digitális térre is kiterjed. Ha ezeket a felhasználókat elveszítjük azért, mert nem tudjuk kiszolgálni őket, az nemcsak költséges, de a jövőben jogi következményekkel is számolnunk kell. Első körben a hatóságok csupán figyelmeztetik az érintetteket, de ha a konzultációkat követően továbbra is fennállnak a hiányosságok, érkezik a pénzbüntetés, amely az 500 millió forint feletti éves árbevételű cégeknél akár több 100 millió forint is lehet. A tét tehát nagy, ennek ellenére a legtöbben még a sötétben tapogatóznak, nem ismerik pontosan az új EU-szabályozás követelményeit és annak üzleti hatásait. Éppen ezért a felkészüléshez érdemes szakértő segítséget kérni. A Stylers Group technológiai cégcsoport nemcsak az implementációban, hanem a tanácsadásban és a kollégák felkészítésében is tud segíteni, a Stylers Academy kapcsolódó Webakadálymentességi alapok kurzusa már elérhető.
Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről itt olvashat: (link)