Híreket olvas és emailezik a 65 év feletti magyar netezők zöme, miközben főként a szaktekintélynek tartott unokák révén szeretnének haladóbb felhasználókká válni – derül ki egy friss felmérésből.
Jókora kommunikációs szakadék tátong az offline üzemmódú nagymamák-nagypapák és a netfüggő unokák között. A gyerek nemhogy az egész nyári szünetet, de egyetlen hétvégét sem hajlandó a nagyinál tölteni, ha nincs wifi, és hiába ér rá játszani a nagypapa, a tollasütő a nyomába se érhet a konzolnak. És hiába várja nagyi meg a papi, hogy végre megcsörrenjen a telefon, a fiatalok a chaten lógnak.
Mivel lehetne szorosabbra fűzni a kapcsolatot a két generáció között? Magyarország legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója szerint digitális tudástranszferrel, amelyben a mesterek az unokák, a padavanok pedig nem is annyira ifjak ezúttal. És nem is teljesen járatlanok az online világban: a Telekom megbízásából készült reprezentatív kutatásból kiderül, hogy a 65 év felettiek 35%-a naponta, 9%-a hetente, további 9% pedig ritkábban ugyan, de szintén rendszeresen fellátogat netre. Leggyakrabban híreket olvasnak (74%) és elektronikusan leveleznek (67%). A közösségi médiában már csak minden második idősebb felhasználó aktív, még kevesebben néznek online videókat (40%) vagy intéznek ügyet online (37%), esetleg chatelnek (32%). Játékra a megkérdezettek negyede használja a gépet, az internetes vásárlás pedig csak elvétve jellemző ebben a korosztályban (14%).
A felmérésből az is kiderül, hogy az idősebb generáció úgy érzi: internet nélkül ma már egyre nehezebb boldogulni. A világháló nem csupán a kapcsolattartást könnyíti meg, hanem új kapukat is kitár – ezekkel a lehetőségekkel a válaszadók 70%-a szeretne minél inkább élni. Ehhez szeretne szisztematikus segítséget nyújtani a Telekom “LEGYÉLTEIS! Most generációs” kezdeményezése. A márciusban tesztüzemben induló programban onnan érkezik majd a megoldás, ahonnan a nyugdíjasok a kutatás tanulsága szerint a legjobban várják: a digitális szaktekintélyeknek tartott unokáktól.
A program először öt budapesti intézményben indul el: Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Neumann János Számítástechnikai Szakgimnáziuma, ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági és Kereskedelmi Szakgimnázium, Kosztolányi Dezső Gimnázium, Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium. |
A csatlakozó középiskolák tanulói hasznos digitális megoldásokkal ismertetik meg nyugdíjas tanítványaikat: olyanokkal, amelyek megkönnyítik az idősek mindennapjait, erősítik hozzájárulnak szellemi-mentális frissességük megőrzéséhez, miközben a családi és társas kötelékek is erősödnek. Mindezt ráadásul az iskolai közösségi szolgálat keretében, az érettségihez szükséges önkénteskedés részeként. Az igény mindenesetre megvan a kezdeményezésre: a közös tanulás, fejlődés lehetőségét a felmérés tanúsága szerint még a 80 év felettiek is örömmel fogadták.
A programot egy idősebbeket és fiatalabbakat összehozó játék színesíti: ez egyfajta digitális akadályfutás a vegyes korösszetételű csapatoknak, amelynek állomásain netes ismereteiket is bővíthetik és elmélyíthetik a versenyzők.
További részletek: https://legyelteis.hu/most_generacios/