2007. szeptember. 13. 00:00 travelline.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 15:20 Plázs

Őszben a nyár

Tippek és titkokTunéziaAzok akik végigdolgozták a nyarat, most kezdenek el gondolkodni...

Tippek és titkok
Tunézia

Azok akik végigdolgozták a nyarat, most kezdenek el gondolkodni, hová utazzanak, hol nyaraljanak. Aktuális tippünk Tunézia, ebben az észak-afrikai országban még javában tart a nyár, és az utazási irodák is kedvező ajánlatokkal kecsegtetik utasaikat. De mit is kell tudnunk Tunéziáról?

Látnivalók dióhéjban
Gépünk egy mintegy kétórás repülés után valószínűleg az ország fővárosának repterén fog landolni. Tunisz egy igazi nyüzsgő metropolisz, amely nem veszítette el igazi arab jellegét. Soukjai, azaz arab bazárja, az egyedülálló római mozaikgyűjteménnyel rendelkező Bardo Múzeum és számos egyéb látnivalója miatt érdemes felkeresni. Mellette a szomorú sorsú pun város, Karthágó romjai, illetve a festői "arab Szentendre", Sidi bou Said csábítja látogatóit. A főbb tengerparti üdülővárosok Hammamet, Sousse hosszú szállodasorai minden igényt és pénztárcát kielégítő szolgáltatásokkal várják vendégeiket. Itt a tenger még október végén is alkalmas fürdésre. Az irodák által kínált kirándulásokra is érdemes befizetni, hiszen Kairouan az iszlám negyedik legszentebb városa, mecsete csodálatra méltó, és a látogatás a szőnyegszövő üzemben akár vásárlásra is csábíthat. A sivatagi szafarik feledhetetlen élményt jelentenek: a Matmaták barlangvilágánál forgatták egykor a Csillagok Háborúja című kultuszfilm egyes epizódjait, a végeláthatatlan sósivatag emberpróbáló kopársága, egy hajnali tevegelés a Szahara egyik oázisában - mind-mind örök nyomot hagynak a kirándulóban. Akik pedig Djerba szigetét választják üdülésük színhelyéül, csodás természeti környezetet találnak.

Időjárás
A tunéziai nyár nagyon meleg, a tél csapadékos, hűvös, de nem hideg. A legkellemesebb évszak a nyaralásra az ősz és a tavasz. Djerbánál még decemberben is megfürödhetünk a tengerben.

Időeltolódás: - 1 óra a magyarországihoz képest.

Közlekedés gyalog és taxin
Általánosságban elmondhatjuk, hogy Tunéziában is az európai közlekedési szabályok érvényesek, azonban sokszor nem tartják be. Az úttesten való átkelésnél legyünk nagyon óvatosak, főként sötétedés után, hiszen néhány autó világítás nélkül közlekedik.
A legtöbb taxi ma már el van látva taxiórával, az alapján kell fizetni a viteldíjat. A városok közti közlekedésben kedveltek az iránytaxik, amelyeknek fix tarifája van.

Közbiztonság
Alapvetően jó, de tartsuk be az itthon megszokott óvintézkedéseket. Ne sétáljunk egyedül, főként sötétedés után, az óvárosok, a medinák zegzugos utcácskáiba se nagyon merészkedjünk be.

Étkezés, specialitások
A többi arab országhoz hasonlóan a tunéziai ételek is erősen fűszeresek, de mégis érdemes megkóstolni őket. A kuszkusz a legfontosabb nemzeti ételük. Ez nem más, mint gőz felett főtt búzadara, paradicsommártással, zöldséggel, bárány-, baromfihússal vagy hallal tálalva. A brik egy főtt tojással, spenóttal vagy hús és tonhal keverékével töltött, félkör alakú könnyű tészta. A chorba tunisienne (tunéziai leves) gyűjtőfogalom, lehet paradicsom-, zöldség-, illetve halleves. A tunéziai édességek arab eredetűek, gyakran dióval, mandulával vagy datolyával töltve, mézzel vagy cukorsziruppal leöntve.
A szállodák általában svédasztalos étkezéseket kínálnak, tehát fogyaszthatunk kedvünkre. Azonban vigyázzunk, csak jól megfőtt, illetve alaposan átsütött ételeket együnk. Kerüljük a nyers salátákat és csak hámozható gyümölcsöt válasszunk, hiszen általában csapvízzel mossák őket, amely európai gyomor számára fertőző!

Alkohol
Igaz, hogy magát a szót sokan arab eredetűnek tartják, a Korán mégis tiltja követőit annak fogyasztásától. Tunéziában ma már ezt nem veszik nagyon komolyan, mégis nehéz boltban hozzájutni. Azonban hasznos lehet az európai utazóknak, hiszen az étkezések előtt és után egy-egy kortynyi tömény itallal remekül lehet "fertőtleníteni", és ezzel elkerülhetjük a gyomorbántalmakat, amelyeket a számunkra szokatlan fűszerezésű ételek okozhatnak.

Víz!
Csak palackozott ásványvizet fogyasszunk, fogmosáshoz is azt használjunk!

Öltözködés
Az őszi hónapokban is forróságra lehet számítani, főként a szárazföld belsejében, ahol nem enyhíti a klímát a Földközi-tenger hatalmas víztömege. Fejfedő és napszemüveg mindig legyen nálunk, ruházatunk legyen szellős, világos színű. A sivataglakók esküsznek rá, hogy az a legjobb, ha ez a szellős ruházat egész testünket takarja, és higgyük el, igazuk van.
Az öltözködésnél legyünk arra is tekintettel, hogy iszlám országban járunk. Habár a több mint fél évszázados francia uralom és az immár több évtizede tartó turistaáradat európai szellemiséget hozott Tunéziába, a nők se járnak lefátyolozott arccal, de ajánlott, főleg hölgyek számára a szolid öltözködés.

A helyiek
A tunéziai emberek nagyon kedvesek, barátságosak, de meglehetősen hangosak. Az utcai árusok elég rámenősek, de nem túl tolakodóak. A hivatalos nyelv az arab, de általában beszélnek franciául, angolul vagy németül, és - talán a hazánkból tömegesen odalátogatóknak köszönhetően - sokan tudnak pár szót magyarul is.

Pénz
A hivatalos pénznem a tunéziai dínár (TND). A hitelkártyákat sok üzletben elfogadják. A megmaradt dínárt a repülőtéri bankban lehet visszaváltani, azonban kérik a beváltásról szóló papírt. Amerikai dollárt sok helyütt nem váltanak be.

Diplomáciai képviselet: Tunis-Cité Mahrajen, 12. Rue Achtart 1082 Nord-Hilton, telefon: 216 / 71 / 780 544, ügyelet 787 257.

Vásárlás
A nagyobb települések soukjaiban, azaz bazársorain remek lehetőség nyílik betekinteni a helyi kézművesek tevékenységébe. Szinte minden ott, az utcán készül. Főként a réz- és bőrművesek termékeit érdemes itt megvásárolni. Amennyiben kézzel szövött szőnyeget szeretnénk - ami persze itt sem olcsó mulatság, mégis harmadáron hozzájuthatunk, mint hazánkban -, tegyünk látogatást egy szőnyegszövő üzemben (erre persze az élelmes helyi idegenvezetők lehetőséget is teremtenek). Kereveten üldögélve, mentateát vagy arab kávét kortyolgatva nézhetjük meg a műhely szinte teljes választékát. Ha alkalom adódik rá, érdemes felkeresni Nabeul pénteki piacát, ahol a kézművestermékek hihetetlen bőségéből választhatunk, itt a kerámiákat ajánljuk figyelmükbe.
A vásárlás elmaradhatatlan kelléke az alku. Soha ne vásároljuk meg a bazárokban vagy az utcai árusoktól portékáikat hosszabb-rövidebb alkudozás nélkül, hiszen az szinte sértésszámba megy és jobban megterheli pénztárcánkat is.

A sivatag
Sokan félnek a Tunéziában is honos skorpiótól. Pont ezért kell tudni, az itt honosaknak is bár van méregtövisük, azonban csípésük csak fájdalmas, de egy könnyebb gyulladáson túl nagyobb gondot nem okoz. A tunéziai teve - összehasonlítva egyiptomi rokonával - igen békés állat. Nem rúg, nem harap, érdemes felülni rá, kipróbálni a sivatag hajóját. Egy hosszabb kiránduláshoz nem árt vastagabb, de semmiképp sem szűk nadrágot ölteni, mert a nyereg széles és nincs különösebben kipárnázva. Egy ilyen kirándulásra kevés holmit vigyünk magunkkal, hiszen a gyakorlatlanoknak eleinte még mindkét kezükre szükségük lesz, hogy megtartsák magukat. Bízzuk rá nyugodtan magunkat arab kísérőinkre!

Tradíció és modern világ - Jordánia
Amsterdam kontra vidék