2007. november. 08. 00:00
travelline.hu
Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 16:23
Plázs
Halálra vannak ítélve az ausztriai gleccserek
Lassú, de biztos halálra vannak ítélve az osztrák Alpok több ezer méter...
Lassú, de biztos halálra vannak ítélve az osztrák Alpok több ezer méter magas csúcsai között képződött gleccserek: a klímaváltozásnak köszönhetően jégfelületük nyolcvan százaléka 2050-re egyszerűen eltűnik, az évszázad végére pedig már csak hírmondó marad belőlük.
A szomorú tényre az a könyv hívja fel a figyelmet, amelyet az osztrák Meteorológiai és Geodinamikai Központi Állomás (ZAMG) munkatársai állítottak össze. Abból a valószínűsíthető modellből indultak ki, amely azt jósolja, hogy az Alpok térségében 2100-ig 3
Celsius fokkal növekszik majd a középhőmérséklet. Számításuk szerint addigra az ausztriai gleccserek 93 százaléka elolvad, és még az olyan csodálatos képződmények is, mint a Grossglockner-csúcsnál húzódó Pasterze vagy a Sulchbachkees gleccser, csupán összezsugorodva, szinte csak nyomokban lesznek képesek átvészelni a felmelegedést.
A szerzők a Hohe Tauern magaslatai között található Goldbergkees gleccser (Goldbergkees am Sonnblick) példáján érzékeltették legkézzelfoghatóbban a folyamatot. A gleccser az utolsó jégkorszak idején - úgy 20-25 ezer évvel ezelőtt - még körülbelül hatszázméteres jégpáncéllal fedte be a Salzburgig terjedő hatalmas területet. 2003-ra a Goldbergkees felülete 1,5 négyzetkilométernyire "aszalódott", 2050-re pedig alig fogja meghaladni a 0,4 négyzetkilométert. Az évszázad végére teljesen elolvad.
A kutatók úgy gondolják, hogy az ember okozta üvegházhatás által felgyorsított felmelegedésen kívül az is hozzájárul az ausztriai gleccserek halálához, hogy a Keleti-Alpok csúcsai viszonylag alacsonyak, ezért a gleccserek utánpótlási területe is szűkösebb, szemben például a magasabb francia vagy svájci Alpokban képződött "örök jégmezőkével".
A gleccserek nagyon lassú folyamat eredményeként jönnek létre, és állandó utánpótlást igényelnek. Amikor a friss hó lehullik, vékony réteg képződik, amely hókristályokból és apró légbuborékból áll. Minél több hó esik, annál nagyobb lesz a rétegek önsúlya, és a nyomás hatására az üreges részek összepréselődnek. Ha elég alacsony a hőmérséklet, az évek során összepréselődött rétegekből jég keletkezik. Egy köbméternyi friss hó súlya 100-120 kilogramm, egy köbméternyi gleccserjégé hozzávetőleg 900. Ha egy gleccsernek nincselégséges "tápterülete", tehát a különböző hatások következtében több megolvadt jég folyik el belőle, mint amennyi új képződik, néhány évtized alatt eltűnhet a Föld felszínéről.
A könyv szerint a gleccserhalál valójában nem új jelenség. Az utóbbi tízezer év több mint a felében az ausztriai gleccserek felülete kisebb volt, mint jelenleg, csupán három-négy ezer évvel ezelőtt kezdtek dagadni. A jelenséget látszik bizonyítani az, hogy a Pasterze olvadékában több ezer éves fadarabokat találtak: ebből a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy Grossglockner környékét jó kilenc ezer évvel ezelőtt nem örök jég, hanem bizony erdő borította... Ha a jelenlegi ütem fennmarad, a Pasterze akkumulációs felületének háromnegyedét elveszíti 2100-ra, jégképződési magasság pedig 3200 méter fölé emelkedik.
A szerzők számos tényezőt számításba vettek a meglehetősen borús prognózisuk elkészítésénél. Nem csupán a klímaváltozást kalkulálták be, hanem a gazdasági, politikai és népességi folyamatok hatásait is, sőt az olyan természeti feltételeket is, mint például a nyári napsütéses napok számát, a gleccsertömbök minőségét vagy a Szaharából érkező és a jégre rátelepedő porréteg energiafelvevő hatását.
Számítások szerint az ausztriai gleccserek jegébe mintegy 20 köbkilométernyi víz van befagyva. Ha a jégfolyók egyszerre elolvadnának, az alpesi ország felületét húszcentiméteres víz borítaná: ez nagyjából az éves csapadék egyötödének felel meg.
(MTI)
(MTI)