Vajon jó-e az, ha megpróbálunk túllépni a történelem mélypontjain, és a negatív jelentéstartalommal felruházott...
Vajon jó-e az, ha megpróbálunk túllépni a történelem mélypontjain, és a negatív jelentéstartalommal felruházott tárgyakat, szimbólumokat újra szeretnénk értelmezni? Az önkényuralmi jelképek értelemszerűen nem tartoznak a könnyen feledhető kategóriába, de mi a helyzet mondjuk az egy-egy korra jellemző frizuradivatra. Egyre divatosabb például a Hitlerjugend-frizura, ami a felül hosszúra hagyott, az oldalválaszték alatt erősen felnyírt hajviselet gúnyneve – érthető okokból, még olyan tinisztárok is hordják, mint a Jonas Brothers.
Nem kell azonban sokat kutakodni ahhoz, hogy rájöjjünk: ezt a hajat korántsem a Hitler-korszak szülte: a húszas években pont ugyanolyan divatos volt, mint amilyen manapság, gondoljunk csak a Gengszterkorzó vonatkozó szereplőire.
Napjainkban egyre több híresség választja ezt a frizurát, s bár a Hitlerjugend mára gúnynévvé látszik szelídülni, azért még nem mondhatjuk el, hogy teljesen felülírtuk volna a világ valamennyi rossz érzését ezzel kapcsolatban. Hazai példát is tudunk egyébként mutatni: Szalai Ádám, a magyar válogatott játékosa hónapok óta így hordja a haját.