Az előrejelzések szerint vasárnapig kitart a harmadfokú hőségriadó. A kínzó kánikulában a klíma egyre kevésbé nyújt megoldást mindenre: beáll tőle a nyakunk, begyullad a fülünk, folyik az orrunk, arról nem is beszélve, hogy használatával könnyen csillagászati villanyszámlát produkálhatunk. Legújabb tízes listánkban minden lakás- és háztípushoz ajánlunk alternatív, gyorsan, olcsón és könnyedén megvalósítható hűtési tippeket, amelyekkel nem lesz többé elviselhetetlen a hőség az otthonunkban.
1. Árnyékoljuk le magunkat!
A lakás hűtését kezdjük az ablakaink leárnyékolásával! Elsősorban azokban az órákban sötétítsünk, amikor a nap közvetlenül az ablakra tűz. Ha ez sikerül, hatékonyan elkerülhetjük a lakás extrém felmelegedését, akár 6-8 fokot is spórolhatunk vele! Ha tehetjük, első körben vessük be a külső árnyékolókat: ezen belül zsalugáterrel vagy napárnyékolóval érhetjük el a legjobb eredményt, amelyek akár 60-70%-kal csökkenthetik az ablakon bejövő hősugárzást. A kifelé billenő, fehér redőny is remek megoldás, mert a levegőt beengedi, de a napsugárzást nem.
2. Kreatív függönytechnikák
Ha se zsalunk, se redőnyünk, akkor még mindig trükközhetünk a függönyökkel! Hatékonyan hűtheti a lakást, ha kimossuk, benedvesítjük a függönyöket, és úgy helyezzük vissza őket. Az is segít, ha néhány nagyobb, bolyhos törölközőt kiterítünk a lakásban. Ha hajlandóak vagyunk egy kisebb összeget rááldozni az árnyékolástechnikára, érdemes ún. blackout, vagyis tökéletesen sötétítő függönyt vásárolni. Ezek egyáltalán nem eresztik át a fényt és hőszigetelő hatással is bírnak. Arról nem is beszélve, hogy a téli hőszigetelés során is jó szolgálatot tesznek!
3. Hővisszaverés
Szintén kisebb anyagi kiadást igényel, de megéri befektetni az ablakra helyezhető hővisszaverő fóliába, ami jelentősen lassítja a lakás felmelegedését.
4. Ködösítés helyett párásítás
Ha vannak szobanövényeink, érdemes lehet sűrűn vizet permetezni rájuk. Ettől párásabb, könnyebb lesz a levegő a lakásban.
5. Öltöztessük fehérbe a bútorokat!
A ház, a lakás hűtésében jelentős előrelépés lehet, ha fehér textíliát, például vékony, fehér lepedőt terítünk a bútorokra: a fehér szín fényvisszaverő hatással bír, így a bútorok kevésbé fogják beszívni a meleget.
6. „Csavard fel a szőnyeget!”
Hűvösebb lesz, ha gyakran felmossuk a padlót, és ahol lehet, nem használunk szőnyeget. Kánikula idején a padlón lévő vastag szőnyegek is hajlamosak magukba szívni a meleget, ezért érdemes lehet felcsavarni őket, de utána táncolhatnékunk támad, üzemeljük be a „házi légkondit”, és vessünk be néhány szellőztetési trükköt!
7. Ventilátor blues
Pár lépéssel készíthetünk magunknak "házi légkondit". Ez lényegében abból áll, hogy a ventilátor fuvallatát egy nagy fémtálnyi sózott jég fölé tereljük. Ugyanezt megtehetjük sós vízzel majdnem teletöltött palackokkal is. (Ha teletöltjük őket, teljesen szétfagynak.) Majd a sós vizes szuperhűtött palackokat szintén egy nagy fémtálnyi vízbe rakjuk, és ezt párologtatjuk. A só miatt a víz olvadási pontja alacsonyabbá válik: ami télen a jégmentesítésre jó, az nyáron hűtést eredményez. A párolgó víz lehűti a környező levegőt, amit a ventilátor szétoszt a lakásban.
8. Turbó-ventilátor
Ha a ventilátort az esti vagy a reggeli szellőztetésnél az ablak elé állítjuk, gyorsíthatjuk a hűvös levegő áramlását a lakásba.
9. Hűsítő fuvallatok
Ha a lakás adottságai lehetővé teszik, és nem vagyunk érzékenyek rá, a friss reggeli és a késő esti órákban csináljunk kereszthuzatot a lakásban! Napközben is szellőztethetünk, azonban ilyenkor kövessük a nap járását: ott szellőztessünk, ahol nem éri nap a lakást. A légmozgás elősegítésére ne csak a külső, hanem a belső nyílászárókat is hagyjuk nyitva!
10. Áramtalanítsunk!
Az otthonunk hűtésre remek technika lehet a felesleges áramfogyasztók kikapcsolása. Például a tévét, a számítógépet, a töltőt inkább dugjuk kikapcsolható hosszabbítóba, és napközben, ha nem vagyunk otthon, ne használjuk a kapcsolókat, hogy még készenléti üzemmódban se melegítsék a lakást. Továbbá a kánikula ihletet adhat ahhoz is, hogy lecseréljük a hagyományos izzólámpákat kevesebb hőt kibocsájtó és kisebb fogyasztású energiatakarékos izzókra.