2015. július. 01. 20:44 MTI Utolsó frissítés: 2015. július. 01. 20:44 Plázs

Úgy néz ki, megmaradhat a Nagy-korallzátony

A Nagy-korallzátony az elmúlt harminc évben elveszítette koralltakarója mintegy felét, de az UNESCO szerint Ausztrália a korábbi kritikára meggyőzően reagált.

Egyelőre nem kerül fel a világ veszélyeztetett természeti örökségeinek listájára a Nagy-korallzátony - határozott szerdán az UNESCO világörökségi bizottsága bonni ülésén.

A testület ugyanakkor felszólította az ausztrál kormányt, hogy 2016 decemberéig készítse el jelentését, amelyben a világ legnagyobb korallzátonyának megmentésére tett lépéseket kell igazolnia. A Nagy-korallzátony az elmúlt harminc évben elveszítette koralltakarója mintegy felét.

"Erőteljes elhatározásra jutottunk, méghozzá egyhangúlag" - közölte Maria Böhmer német államminiszter, a bizottság vezetője. Elmondása szerint Ausztrália a korábbi kritikára meggyőzően reagált, most tulajdonképpen a védelmi tervét kell átültetnie a valóságba. 

Greg Hunt ausztrál környezetvédelmi miniszter szerint "Ausztrália az UNESCO legutóbbi figyelmeztetése után 18 hónap alatt érte el, ami normális esetben egy évtizedig tartana. A víz minősége már most javult". A miniszter ugyanakkor elismerte, hogy van még tennivaló. Hunt kiemelte, hogy Németország vezető szerepet játszik a korallzátony erőteljesebb védelmére tett nemzetközi intézkedésekben.

A Nagy-korallzátony létét a tengerek felmelegedése, az ausztrál folyók és a part menti szénipar okozta szennyezettség fenyegeti elsősorban. Az ausztrál kormány ráadásul a jövőben a szénipar további fejlesztését tervezi, amihez újabb kikötőkre van szüksége.

A Nagy-korallzátonynak nemcsak ökológiai szempontból nagy a jelentősége: mint az egyik legnagyobb turistalátványosság, Ausztrália számára kiemelten fontos gazdasági tényező is.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.