A légfrissítők egyik adalékanyaga káros lehet az emberi szervezet működésére – hívja fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
A legtöbb légfrissítő ftalátokat tartalmaz, amelyek születési rendellenességekkel, termékenységi zavarokkal hozhatók összefüggésbe – hívja fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
A ftalátokat számos használati tárgy gyártásánál alkalmazzák, így megtalálhatóak a műanyag eszközökben, gyermekjátékokban lágyítóanyagként, a körömlakkokban, a parfümökben és a légfrissítőkben adalékanyagaként. A légfrissítők használata során viszont a ftalátok a levegőbe kerülnek, ahonnan a tüdőn, esetleg a bőrön keresztül a szervezetbe jutnak, a véráramba kerülve pedig befolyásolhatják a hormonális rendszer működését, és így egészségügyi problémákat okozhatnak.
A ftalátok szervezetbe kerülésével csökken a férfiakban a tesztoszteron-termelés mértéke, ami termékenységi gondokhoz vezet. Számos állatkísérlet igazolta, hogy a vegyület akkor is károsítja a nemi szervek fejlődését és a későbbi spermaszámot, ha az még magzatkorban kerül a szervezetbe. Kaliforniában ezért öt ftalátvegyületet is felsorolnak a születési rendellenességet, vagy a szaporodási képességeket csökkentő anyagok listáján, ezek közül egy néhány légfrissítőben is megtalálható. A beltéri levegő ftalátszennyezettsége pedig összefüggésbe hozható az allergiás és asztmás tünetek megjelenésével.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete ezért mielőbbi alaposabb vizsgálatokat és előírásokat szorgalmaz a ftalátokkal kapcsolatban, de addig is azt tanácsolják, hogy kerüljük a légfrissítők használatát, különös tekintettel a gyerekek vagy várandós nők jelenlétére.
Egészségesebb megoldásként a szellőztetést, szobanövények telepítését, szárított növényeket, levendulát, citromhéjat vagy mentát, esetleg illóolajok párologtatását ajánlják.